مشاوره خرید و قیمت مواد قالب گیری

قالبگیری دندان چیست؟

قالب گیری دندان باعث ایجاد مدل دقیقی از دهان و دندان شما می شود و دندان ساخته شده دقیقا مشابه مدل طبیعی آن ساخته خواهد شد. قالب گیری صحیح باعث می شود که دندان ساخته شده بافت نرم و حساس دهان را در داخل گونه و لثه آزار ندهد و موجب فرسایش سایر دندان ها نشود. برای قالبگیری خوب و درست از دندان ها به ابزار و وسایل مخصوصی نیاز است.

روش قالبگیری دندان

قالبگیری دندانپزشکی به دو روش سنتی و دیجیتالی انجام می شود. در روش سنتی، دندانپزشک با کمک خمیر قالبگیری دندان یک قالپ کپی از دندان ها تهیه می‌کند. در مرحله لول نخ زیر لثه‌ای با قطر کوچک را دور دندان ها قرار داده تا ساختار و بافت دندان ها را نگه دارد. پس از اینکه نخ زیر لثه ای برداشته شد، معمولا مدتی زمان می‌برد تا بافت‌های لثه‌ای به عقب برگردند. بعد از آن دندانپزشک مقداری از مواد قالب گیری را روی دندان قرار داده و یک تری را روی دندان ها می گذارد و اجازه می‌دهد تا چند دقیقه این مواد روی دندان بمانند. همانطور که گفته شد در قالبگیری از 2 مورد اصلی استفاده می شود؛ مواد قالبگیری دندان، نخ زیرلثه.

مواد قالب گیری دندانپزشکی

برای قالب گیری دندان می توان از چهار نوع ماده شامل آلژینات ها، سیلیکون های تراکمی، سیلیکون های افزایشی و پلی اترها استفاده کرد. هرکدام از این مواد دارای خواص و ویژگی های منحصر بفردی هستند که می توانند در انواع روش قالبگیری استفاده شوند.

آلژینات قالبگیری 

آلژینات قالبگیری از محبوب ترین و پرطرفدارترین انواع مواد قالب گیری هستند و تقریبا می توان گفت که دندانپزشکی وجود ندارد که با آلژینات ها کار نکرده باشد. این مواد برای قالبگیری های اولیه و تشخیصی از دندان برای دادن دید بهتر به دندانپزشک ایده آل هستند. آلژینات ها از دسته موادی هستند که در صورت استفاده درست از آن ها و رعایت نسبت پودر و مایع می توان آن ها را برای قالبگیری نهایی پروتزهای پارسیل (Partial) نیز استفاده کرد.

نکته ای که باید به آن دقت شود این است که این مواد حتما باید طبق دستور کارخانه سازنده مخلوط شود و نباید برای رسیدن به غلظت مناسب خود نسبت پودر به مایع آن را تغییر بدهید.

راهنمای خرید آلژینات قالبگیری

برای خرید آلژینات قالبگیری به چند نکته باید توجه کنید که رعایت آن ها تاثیر مستقیمی در نتیجه نهایی کار شما خواهد داشت.

آلژینات Fast Set یا آلژینات Regular Set؟

زمان ست شدن یا به قوام رسیدن پودر آلژینات در کیفیت آن تاثیری ندارد و نمی توان گفت که کدام یک بهتر از دیگری است. در واقع انتخاب میان این دو گزینه بستگی به شما و همچنین بیمار دارد. به طور مثال در بیماری که دچار رفلکس معده است بسیار مهم است که حتما از آلژینات Fast Set استفاده شود تا هرچه زودتر فرایند قالبگیری تمام شده و رفلکس کمتری در بیمار صورت بگیرد. اما به طور کلی هیچ تفاوت کیفیتی در تحقیقات بین این دو نوع آلژینات مشاهده نشده است.

به طورکلی اگر شما با یک نوع خاصی از آلژینات راحت هستید بهتر است استفاده از آن را ادامه دهید زیرا هرچه احساس راحتی بیش تری داشته باشید، دقت کارتان نیز به همان اندازه بیش تر خواهد بود.

قیمت آلژینات قالبگیری

برای خرید این دسته از مواد حتما باید به قیمت آلژینات قالبگیری دقت کنید. در این مورد شرکت های تولیدکننده زیادی هستند که اقدام به فروش مواد قالبگیری دندانپزشکی و آلژینات کرده اند که اتفاقا باید به برند آن اهمیت دهید. در موارد زیادی قیمت کم نشان دهنده کیفیت پایین این مواد می باشد و در هنگام قالبگیری ممکن است با حباب یا چالش های دیگری روبه رو شوید. توصیه ما به شما این نیست که حتما آلژینات قالبگیری گران قیمت تهیه کنید اما بهتر است هنگام خرید به برند آن توجه کنید.

سیلیکون های تراکمی یا C-Silicone

یکی دیگر از محبوب ترین انواع مواد قالبگیری دندان سیلیکون های تراکمی هستند. البته با ورود سیلیکون های افزایشی به بازار کمی از این محبوبیت از آن ها گرفته شد اما همچنان یکی از بهترین مواد قالب گیری دندان هستند. پوتی و واش های قالبگیری در این دسته از مواد قالبگیری قرار می گیرند که بیش تر برای قالبگیری های فاینال یا نهایی استفاده می شوند. در صورتی که پوتی انتخابی شما قوام بالایی داشته باشد برای قالبگیری ایمپلنت های دندانی نیز قابل استفاده هستند.

راهنمای خرید پوتی و واش قالبگیری

پوتی و واش قالبگیری از محبوب ترین مواد قالبگیری دندانپزشکی هستند که معمولا در قالبگیری های نهایی دندان مورد استفاده قرار می گیرند اما نکته ای که باید به آن دقت کنید نحوه بسته بندی آن هاست. زیرا تفاوت در بسته بندی می تواند در کاربرد آن ها نیز تاثیر بگذارد.

بسته بندی پوتی و واش قالبگیری

پوتی و واش قالبگیری معمولا به صورت تیوبی در بازار موجود هستند و مایع واش جدا از پوتی تولید می شود. این نوع از بسته بندی باعث می شود تا سرعت قالبگیری و زمانی که برای استفاده از خمیر قالبگیری دارید تا حد زیادی کاهش پیدا کند. در زمانی که دستیار شما اقدام به همزدن واش و همزدن پوتی می کند ستینگ تایم این مواد آغاز شده و محدودیت دارد. به همین علت بهتر است برای قالب گیری ایمپلنت استفاده نشوند. زیرا ما برای قالبگیری ایمپلنت نیاز داریم که پوتی و واش به صورت همزمان میکس شوند. بنابراین اگر از نظر زمان بندی دقت بالایی ندارید بهتر است از این مواد استفاده نکنید.

پوتی و واش قالبگیری معمولا برای قالبگیری های دو مرحله ای مناسب هستند.

برند پوتی و واش قالبگیری

یکی از سوالات پرتکرار در هنگام خرید پوتی و واش قالبگیری مطرح است این است که آیا می توان پوتی و واش دو برند جداگانه را استفاده کنیم؟ پاسخ این سوال بله است! شما می توانید پوتی را از یک برند و واش را از برند دیگری تهیه کنید زیرا باند این دو با یکدیگر کاملا شیمیایی می باشد. اما این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بنابراین اگر واش یا پوتی شما تمام شد بهتر است از با توجه به برند ماده باقی مانده آن را تهیه کنید و مطمئن باشید که نتیجه کار به مراتب بهتر خواهد بود.

سیلیکون های افزایشی یا A-Silicone 

سیلیکون های افزایشی را می توان بهترین مواد قالبگیری موجود در بازار دانست. این مواد قالبگیری بالاترین سطح استاندارد، استحکام کششی و دقت را در قالبگیری ایمپلنت و قالبگیری معمولی دارند. نکته بسیار مهم در مورد سیلیکون های افزایشی این است که به هیچ عنوان نباید با دستکش لاتکس از آن ها استفاده کرد.

سیلیکون های افزایشی را می توان به دسته های مختلف تقسیم کرد.

سیلیکون افزایشی- پوتی (Putty)

زمانی که نام پوتی را می آوریم در واقع داریم از بالاترین سطح ویسکوزیته یا به عبارتی غلیظ ترین ماده قالبگیری صحبت می کنیم. پوتی قالبگیری می تواند نواقص موجود در تری قالبگیری را جبران کند. پوتی های سیلیکون افزایشی دارای انواع مختلف پوتی ساده، پوتی سافت و پوتی فست هستند.

برای خرید سلیکون افزایشی پوتی باید توجه کنید که کاربرد آن ها برای شما چیست. به طور مثال اگر قصد قالبگیری معمولی دندان را دارید، پوتی فست ست برای شما ایده آل خواهد بود. پوتی های سافت برای روش های مختلف کاربرد دارند اما بیش ترین کاربرد آن ها قالبگیری برای ایمپلنت و زمانی که بیمار دارای آندرکات های زیادی است می باشد.

سیلیکون افزایشی  هوی بادی (Heavy Body)

بعد از پوتی ها، سیلیکون های افزایشی هوی بادی از قوام بالایی برخوردار هستند. این دسته از مواد قالبگیری هندلینگ بسیار راحتی دارند اما قیمت آن ها نسبت به تمام انواع مواد قالبگیری بالاتر است. برای استفاده از سیلیکون افزایشیهوی بادی حتما نیاز به وسیله ای به نام گان قالبگیری دارید. زیرا این نوع از خمیر قالبگیری به صورت کارتریجی بوده و برای جایگذاری نیاز به گان دارند. گان قالبگیری برای تزریق مواد کارتریجی می باشند و در نسبت های مختلف 1:10 ، 1:2 و 1:1 به بازار عرضه می شوند. بنابراین دقت کنید که در صورت خرید سیلیکون افزایشی کارتریجی حتما گان تزریق آن را نیز تهیه کنید.

سیلیکون افزایشی  لایت بادی (Light Body)

سیلیکون افزایشی از نوع لایت در دو نوع لایت و ایکس لایت (X-light) در بازار عرضه می شوند. این نوع از مواد قالبگیری دندانپزشکی دارای قوام مناسبی هستند و بیمار را به هیچ عنوان اذیت نمی کنند. برای خرید سیلیکون افزایشی نوع Light body دقت کنید که هر کارخانه سازنده ممکن است از اسامی مختلفی برای خمیر قالبگیری خود انتخاب کرده باشد بنابراین بهتر است اول کاتالوگ محصول را به دقت بخوانید.

ماده ثبت بایت دندانپزشکی

از دیگر مواد دقیق قالبگیری که در دسته سیلیکون های افزایشی قرار می گیرند می توان به مواد ثبت بایت اشاره کرد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که به دلیل این دقت بسیار بالا در ثبت بایت های دندانی اگر کست های گچی شما دارای دقت بالایی نباشند مطمئنا نشست آن ها بر روی کست به مشکل برخواهد خورد.

نکته ای که برای خرید ماده ثبت بایت دندانپزشکی باید به آن توجه کنید این است که حتما کست گچی شما باید از مواد قالبگیری بسیار دقیق ساخته شده باشد. بنابراین اگر از ماده ثبت بایت برای کار خود استفاده می کنید هرگز از کست گچی که با استفاده از آلژینات گرفته شده است استفاده نکنید زیرا دقت پایینی داشته و کار شما را دچار مشکل می کند.

نخ زیر لثه دندانپزشکی

یکی دیگر از ابزار مورد استفاده در قالبگیری دندان نخ زیر لثه دندانپزشکی است. نخ زیر لثه برای عقب راندن لثه در کارهای مختلف دندانپزشکی استفاده می شود. از نخ زیر لثه در قالب گیری، ترمیم تاج و بریج دندانی استفاده می شود. در قالبگیری با نخ زیر لثه این نخ را به آرامی زیر دندان بیمار قرار داده و لثه را به سمت پایین فشار می دهد. در هنگام قالب گیری استفاده از این وسیله به منظور حصول اطمینان دندانپزشک از گرفته شدن قالب از تمام سطح دندان است. علاوه بر این با پایین رفتن خط لثه دید بازتر و واضح تری در اختیار دندانپزشک قرار خواهد گرفت.

انواع نخ زیر لثه

نخ زیر لثه در دو نوع اصلی Braided و Knitted و در سایزهای مختلفی تولید می شوند. این نخ ها علاوه بر نگه داشتن لثه می توانند مقداری از مواد مصرفی در قالبگیری را به خود جذب کنند. تنوع نخ زیر لثه زیاد است و ما در این جا به معرفی چهار نوع از پرکاربردترین آن ها می پردازیم.

نخ زیر لثه Knitted/ Knitt trax: بدون مواد افزودنی است و قابلیت جذب اپی نفرین را دارد. این نوع از نخ زیر لثه در اندازه های مختلف تولید می شود. محبوب ترین اندازه های این نخ شامل نخ زیر لثه سه صفر، دو صفر، صفر، یک، دو و سه هستند.

نخ زیر لثه Braided/ Sil-Trax As: اگر به دنبال نخ زیر لثه حاوی سولفات آلومینیوم هستید، این نخ زیر لثه مناسب شماست و در اندازه های دو صفر، صفر، یک و دو در بازار موجود است.

نخ زیر لثه Braided/ Sil-Trax Plus: این نخ زیر لثه حاوی فنول سولفانات روی بوده و سایزبندی آن دقیقا مانند نوع قبلی می باشد.

نخ زیر لثه Braided/ Sil-Trax Epi: نوع آخر آغشته به هیدروکلراید اپی نفرین بوده و در سایزهای دو صفر تا دو موجود می باشد. این نخ زیر لثه برای انقباض بافت ها و همچنین انعقاد خون بسیار عالی می باشد.

شماره گذاری نخ زیرلثه اندازه قطر آن را مشخص می کند و نخ زیر لثه سه صفر کوچک ترین قطر را در میان تمام نخ ها دارد.

نحوه استفاده از نخ زیر لثه

نخ زیر لثه درای ضخامت ها و انواع مختلفی می باشد که با توجه به کاربرد نخ زیر لثه ضخامت آن متفاوت می باشد. برای استفاده از انواع نخ زیر لثه به این صورت عمل کنید که ابتدا نخ زیر لثه را به اندازه محیط دور دندان برش بدهید. در نظر داشته باشید که حتما برای قرار دادن نخ زیر لثه از قلم مخصوص نخ زیر لثه استفاده کنید هر چند که با قلم کامپوزیت هم می توان برای قرار دادن نخ زیر لثه استفاده کرد اما این کار زمان بیش تری از شما خواهد گرفت.

ابتدا نخ را به دور دندان حلقه کرده به صورتی که به صورت Overlab قرار گیرد و توجه کنید که حتما قلم باید به سمت انتهای نخ زیر لثه باشد و از قسمت پروگزیمال شروع به قرار دادن نخ زیر لثه کنید و تا پروگزیمال بعدی این روند را ادامه بدهید.

خرید نخ زیر لثه

برای خرید نخ زیر لثه دندانپزشکی باید حتما به نکاتی توجه کنید. ابتدا این را بگوییم را که چیزی به عنوان نخ زیر لثه خوب یا نخ بد وجود ندارد و به دلیل کاربرد ساده نخ زیر لثه فقط کافیست که نخ استحکام کافی را داشته باشد. اما در صورتی که شما قصد استفاده از نخ زیر لثه در مناطق خاصی از دندان را داشته باشید باید به نکاتی توجه کنید.

به طور مثال در نواحی ای که عمر سالکوس دندان زیاد باشد باید از نخ ضخیم تر استفاده کنید بنابراین قطعا نخ زیر لثه سه صفر و دو صفر به کار شما نخواهند آمد. در هنگام خرید نخ زیر لثه باید بدانید که گاهی ممکن است استفاده از نخ زیر لثه باعث خونریزی لثه شود که یک اتفاق کاملا طبیعی است اما نکته ای که وجود دارد این است که این خونریزی در زمان قالبگیری با نخ زیر لثه کمی کار را دشوار می کند. بنابراین بهتر است از نخ هایی آغشته به محلول همودنت استفاده کنید تا بتواند خونریزی را کنترل کند.

قیمت نخ زیر لثه دندانپزشکی 

همانطور که گفتیم نخ زیر لثه را نمی توان به انواع خوب و بد تقسیم کرد بنابراین تنها چیزی که می تواند قیمت نخ زیر لثه را تا حد زیادی تغییر بدهد، برند آن است. با توجه به کاربرد نخ زیر لثه و کارایی آن انواع مختلفی از مارک نخ زیر لثه ایرانی و خارجی وجود دارد که عملکرد همه آن ها تقرببا به یک شکل است و تفاوت چشمگیری باهم ندارند و این که از مارک نخ زیر لثه ایرانی استفاده کنید و یا ترجیح می دهید که از مارک نخ زیر لثه خارجی استفاده کنید کاملا به انتخاب شخصی شما بر می گردد.

نخ زیر لثه به دلیل ارتباط مستقیم با لثه بیمار شاید یکی از حساس ترین ابزار مورد نیاز در قالبگیری دندان باشد بنابراین در هنگام خرید نخ زیر لثه کیفیت حرف اول را خواهد زد.

قیمت مواد قالب گیری دندان

برای قالب گیری دندان از ابزار و وسایلی مانند خمیر قالب گیری، آلژینات ها، سیلیکون ها و همچنین نخ زیر لثه استفاده می شود که هر کدام تنوع قیمتی زیادی در بازار تجهیزات دندانپزشکی دارند. شرکت های تولید کننده زیادی در سراسر دنیا اقدام به فروش مواد قالبگیری کرده اند که محصولات تولیدی آن ها به نسبت معروف و شناخته شدن شرکت ها قیمت های متفاوتی دارند.

نمی توان با قطعیت گفت که قیمت مواد قالبگیری دندان نشان دهنده کیفیت آن است اما می توانیم بگوییم که انتخاب مواد قالبگیری با کیفیت در نتیجه درمان شما تاثیر زیادی دارد. تصمیم گیری نهایی با خود شماست بنابراین سعی کنید با بهترین قیمت، با کیفیت ترین مواد قالبگیری دندان را برای خود تهیه کنید.

خرید مواد قالبگیری دندان

استفاده از مواد قالبگیری دندان نیازمند رعایت یک سری قوانین کلی است که بخشی از آن ها را مانند رعایت نسبت پودر به آب بررسی کردیم. اما علاوه بر آن برای داشتن یک قالبگیری بی عیب و نقص باید مواد قالبگیری خوبی نیز داشته باشید. خرید مواد قالبگیری دندان نیز دارای قوانین کلی هستند که با رعایت آن ها می توانید از کیفیت محصول خریداری شده و همچنین نتیجه کار خود اطمینان حاصل کنید.

در این مطلب تلاش کردیم تا بتوانیم یک راهنمای جامع و کامل برای خرید مواد قالب گیری دندان در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با اطلاعات کامل تر و دیدی باز تر اقدام به خرید خمیر قالب گیری دندان و نخ زیر لثه کنید.


مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product