مشاوره خرید و قیمت سیفتی باکس

سیفتی باکس چیست؟

سیفتی باکس (Safety box) در زبان فارسی به معنی جعبه امن است. این وسیله ممکن است در ظاهر کوچک و بی اهمیت به نظر برسد اما نقش بسیار پررنگ و مهمی در حفظ ایمنی افراد حاضر در محیط های آزمایشگاهی و دندانپزشکی دارد. از سیفتی باکس برای دفع صحیح و درست ابزار تیز و برنده استفاده می شود و باید در نظر داشته باشید که انتخاب و خرید نادرست آن نه تنها شرایط ایمن را برای شما فراهم نمی کند بلکه با ایجاد حس کاذب و اشتباه ایمنی می تواند باعث بروز مشکلات و خطاهایی شود که نتیجه آن به خطر افتادن جان انسان هاست.

راهنمای خرید سیفتی باکس 

امروزه انواع مختلفی از سیفتی باکس ها در بازار موجود هستند که تنوع قیمت بالایی نیز دارند. در نظر داشته باشید که برای خرید سیفتی باکس لازم است که کیفیت را اولویت خود قرار دهید تا بتوانید محیطی ایمن و به دور از آلودگی و خطرات جانی برای کارکنان ایجاد کنید. همانطور که گفته شد انتخاب صحیح سیفتی باکس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده بنابراین لازم است که پیش از اقدام به خرید سیفتی باکس نکات مهمی را به شما یادآور شویم.

نحوه استفاده از سیفتی باکس 

سیفتی باکس بایستی طبق استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید شود. منظور از طراحی و ساخت استاندارد این است که دارای مقاومت بالا در برابر اشیاء تیز و برنده و در اندازه مناسب باشد. همچنین جابه‌جا کردن آن نیز باید به راحتی صورت بگیرد. به علاوه، سیفتی باکس‌های استاندارد دارای برچسب پسماند خطرناک و برچسب ویژگی‌های تولیدکننده زباله نوک‌تیز هستند. بر همین اساس، اگر برچسب سیفتی باکس تکمیل یا نصب نشده است، خودتان باید نسبت به کامل کردن آن اقدام کنید. 

محل استفاده سیفتی باکس کجاست؟

یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین نکاتی که باید هنگام خرید سیفتی باکس به آن توجه کنید، حجم فعالیت شما و محل استفاده سیفتی باکس می باشد. به طور کلی استفاده از سیفتی باکس ها در 3 محیط آزمایشگاه، بیمارستان و دندانپزشکی ضروری است که لازم است حتما متناسب با نیاز خود خرید کنید.

سیفتی باکس آزمایشگاهی

به طور کلی در هر فضایی که از ابزار تیز و برنده ای مانند سر سوزن ها و سرنگ ها استفاده میشود نیاز به وجود سیفتی باکس احساس خواهد شد. آزمایشگاه ها یکی از محیط هایی هستند که بیش ترین استفاده را از این ابزار تیز دارند بنابراین وجود سیفتی باکس آزمایشگاهی در آن ها یکی از واجبات می باشد. اغلب در آزمایشگاه ها حین نمونه‌گیری از بیمار و یا انجام تزریقات، نیاز به استفاده از سیفتی باکسی دارید که بتوانید آن‌را به راحتی حمل کنید. در چنین شرایطی باید سیفتی ‌باکسی‌ را خریداری کنید که به آسانی درون جیب روپوش و یا تجهیزاتی مانند سینی تزریقات و ظروف حمل نمونه قرار گیرد.

در صورتی که نیاز باشد تا سیفتی باکس را در فضای آزمایشگاه قرار دهید طبیعتا سیفتی باکس جیبی پاسخگوی نیاز شما نخواهد بود و لازم است که از سایزهای بزرگ تر آن با توجه به حجم کاری و اندازه محیط آزمایشگاه استفاده کنید.

سیفتی باکس بیمارستانی

بیمارستان ها به عنوان یکی از پرخطرترین محیط ها از نظر وجود زباله های عفونی شناخته می شوند. علاوه بر آن بیش ترین تعداد ابزار تیز و آلوده در این مکان تولید می شود که طبیعتا برای دفع آن ها نیاز به سیفتی باکس ها خواهید داشت که همان طور که از نام این ابزار پیداست به دلیل استفاده در محیط های بیمارستانی و همچنین داشتن حجم های بالاتر به آن ها سیفتی باکس بیمارستانی گفته می شود.

دفع پسماندهای بزرگ تر و حجیم تر بیمارستانی مانند سوند، ابزار اندوسکوپی، پیپت ها و … در بیمارستان ها می‌تواند چالش برانگیز باشد. خرید سیفتی باکس‌های طویل با دهانه‌ی عریض می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای برای اینگونه کاربردها و فضاها باشد.

سیفتی باکس دندانپزشکی

در مطب و کلینیک های دندانپزشکی ابزاری مانند فایل ها، سر سوزن ها، وج ها و سایر ابزار تیزی که به صورت تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرند نیز ممکن است به انواع ویروس ها و بیماری ها آلوده باشند که دفع آن ها بدون پوشش مناسب خسارات جبران ناپذیری به جان انسان ها خواهد زد. بنابراین لازم و ضروری است که از سیفتی باکس دندانپزشکی برای این محیط ها استفاده شود.

برای انتخاب و خرید سیفتی باکس مناسب مطب دندانپزشکی نیز می توانید از اندازه های مختلف سیفتی باکس و یا نوع جیبی آن استفاده کنید که این مورد کاملا به میزان فعالیت شما و بزرگی محل کارتان بر می گردد. بنابراین لازم است پیش از خرید سیفتی باکس به این موارد دقت کنید.

رنگ بندی سیفتی باکس به چه صورت است؟

تمامی سیفتی باکس ها دارای بدنه زرد رنگ هستند که درب هایی با رنگ های مختلف بر روی آن ها قرار می گیرد. معمولا برای طبقه بندی و جدا کردن انواع پسماندهای محیط های درمانی از کدهای رنگی خاصی استفاده می شود. به همین دلیل لازم و ضروری است که پیش از خرید سیفتی باکس حما رنگ درب آن را مورد توجه قرار بدهید. انواع سیفتی باکس ها از نظر رنگ درب به دسته های زیر تقسیم می شوند:

سیفتی باکس درب قهوه ای 

سیفتی باکس درب قهوه ای با توجه به استانداردهای موجود برای دفع پسماندهای عفونی، تیز و برنده ای استفاده می شود که به طور کامل تخلیه نشده اند. به طور مثال می توان از آن ها برای دفع سرنگ های نیمه پر استفاده کرد.

سیفتی باکس درب قرمز

در صورتی که ابزار و پسماندهای عفونی شما به طور کامل تخلیه شده باشند و مواد یا محلولی در آن ها باقی نمانده باشد، طبق کدهای رنگی سیفتی باکس ها باید از سیفتی باکس درب قرمز برای دفع آن ها استفاده کرد.

سیفتی باکس درب بنفش 

دفع پسماندها و زباله هایی که به مواد عفونی Cytostatic یا Cytotoxic باید حتما به صورت جداگانه و بسیار با احتیاط دفع شوند. برای جداسازی و مشخص بودن این نوع ابزار تیز آلوده به آلودگی های بیولوژیکی، از سیفتی باکس درب بنفش استفاده می شود. بنابراین در صورتی که در محیط آزمایشگاه و بیمارستان هستید باید حتما سیفتی باکس با درب بنفش برای کار خود تهیه کنید.

سیفتی باکس درب آبی 

سایر پسماندها که شامل ابزار تیز و برنده نبوده و صرفا مواد دارویی بدون بسته بندی و یا با بسته بندی هستند نیز جدا از ابزار تیز و در سیفتی باکس درب آبی دفع می شوند. این سیفتی باکس ها بیش تر در بیمارستان ها و کلینیک های درمانی که با دارو و قرص های مختلف سر و کار دارند استفاده می شود.

ظرفیت سیفتی باکس چه قدر است؟

سیفتی باکس ها در ابعاد و ظرفیت های مختلف تولید شده و روانه بازار می شوند. این موضوع که چه ظرفیتی از سیفتی باکس برای کار شما مناسب خواهد بود را در واقع محل استفاده از آن و میزان فعالیت شما تعیین می کند. سیفتی باکس ها معمولا در حجم های نیم لیتری، 1 لیتری، 3 لیتری، 5 لیتری، 7 لیتری و 12 لیتری تولید می شوند. سیفتی باکس نیم لیتری در واقع همان مدل تو جیبی آن است که حجم بسیار کمی دارد و انواع سیفتی باکس 12 لیتری به دلیل محدودیت زمان استفاده از سیفتی باکس برای بیمارستان ها و مراکزی با حجم فعالیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین توجه کنید که حتما پیش از خرید سیفتی باکس به حجم آن و محدودیت های استفاده آن توجه کنید.

استانداردهای سیفتی باکس رعایت شده باشد

سیفتی باکس نیز مانند بسیاری از تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی باید از استانداردهایی که برای آن تعیین شده است تبعیت کند. برای آن که بهترین انتخاب را در خرید سیفتی باکس داشته باشید باید وجود این استانداردها را در سیفتی باکس بررسی کرده و از وجود آن ها مطمئن شوید. بیش تر این استانداردها شامل نحوه طراحی و ساخت سیفتی باکس می شوند.

قفل درب سیفتی باکس باید به گونه ای طراحی شده باشد که به هیچ عنوان بر اثر ضربه یا افتادن از ارتفاع باز نشود. همچنین باید این امکان را به شما بدهد که به صورت دائم و موقت بتوانید سیفتی باکس را قفل کنید. وجود قفل دائم در سیفتی باکس تضمین می کند که مراحل دفع آن به مشکل برنخواهد خورد. همچنین از قفل های موقت در زمان انتقال سیفتی باکس با ترالی از جایی به جای دیگر استفاده می شود تا محتویات درون آن خارج نشوند.

وجود شیار بر روی دهانه سیفتی باکس یکی دیگر از مواردی است که باید حتما آن را بررسی کنید. ممکن است این شیارها قسمتی ساده و به دردنخور به نظر برسند اما وجود این شیارها به شما اجازه می دهند تا به راحتی سر سوزن ها را از سرنگ جدا کنید.

قطر دهانه سیفتی باکس مورد دیگری است که باید حتما به آن توجه کنید. دهانه سیفتی باکس ها در قطرهای مختلفی ساخته می شوند و شما باید با توجه به اندازه ابزار و وسایلی که نیاز به دفع در سیفتی باکس دارند آن را تعیین کنید. به طور مثال اگر قصد شما از خرید سیفتی باکس استفاده در بیمارستان است لازم است تا سیفتی باکسی با دهانه بزرگ تر برای دفع پسماندهای آندوسکوپی و سایر ابزار بزرگ استفاده کنید.

همانطور که می دانید حداکثر ظرفیت قابل استفاده مجاز برای سیفتی باکس ها 75 درصد ظرفیت کل آن است و پس از رسیدن به این حجم باید اقدام به امحاء سیفتی باکس کنید. بنابراین لازم است که سیفتی باکس شما دارای نشانگر ظرفیت حداکثری باشد تا به راحتی بتوانید تشخیص دهید که دقیقا چه زمانی باید اقدام به دور انداختن سیفتی باکس کنید.

قابلیت نصب شدن بر روی ترالی در سیفتی باکس ها با حجم های بالا یک ویژگی بسیار مهم و پراهمیت است. فرض کنید در محل کار خود از سیفتی باکس های 12 لیتری استفاده می کنید و لازم دارید تا آن را در روز بارها و بارها جا به جا کرده و به فضاهای دیگر ببرید. انجام این کار به کمک ترالی بیمارستانی بسیار راحت و بی دردسر است اما اگر سیفتی باکس شما بر روی ترالی نصب نشود به مشکل بزرگی برخواهید خورد.

بنابراین همیشه پیش از خرید سیفتی باکس علی الخصوص زمانی که از سیفتی باکس هایی با حجم بالا استفاده می کنید، وجود قابلیت نصب بر روی ترالی را در سیفتی باکس خود بررسی کنید.

سیفتی باکسی بخرید که قابلیت اتوکلاو شدن را داشته باشد. 

سیفتی باکس ها غالبا برای دفع زباله های خطرناک و عفونی استفاده می شوند و در هنگام دفع این زباله ها احتمال آلوده شدن سطح بیرونی سیفتی باکس نیز وجود دارد. بنابراین گاهی لازم است تا پیش از امحاء سیفتی باکس ها آن ها را درون اتوکلاو استریل کرده و سپس دور بی اندازید. چنانچه یک سیفتی باکس استانداردهای لازم را داشته باشد و در دمای 110 درجه سانتی گراد و فشار 1.5 اتمسفر (طی مدت زمان دلخواه) اتوکلاو شود، محتویات آن به بیرون نشت نکرده و بدنه آن دچار دفرمگی نخواهد شد.

قیمت سیفتی باکس 

در هنگام خرید سیفتی باکس یکی از فاکتورهایی که می تواند در تصمیم شما تاثیر بگذارد قیمت سیفتی باکس است. در سیفتی باکس ها مانند هر ابزار دیگری عواملی هستند که در تعیین قیمت آن موثرند. بدیهی است که هرچه اندازه و ظرفیت سیفتی باکس ها بیش تر باشد، قیمت بالاتری نیز خواهند داشت به طور مثال طبیعتا قیمت سیفتی باکس 12 لیتری از نوع جیبی آن به مراتب بیش تر خواهد بود. از طرفی هرچه لوازم جانبی سیفتی باکس مانند پایه نگهدارنده و گیره ترالی بیشتری برای آن تعبیه شده باشد قطعا قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.

جالب است بدانید که رنگ درب سیفتی باکس ها در قیمت آن ها هیچ تاثیری ندارد و این تفاوت رنگ صرفا برای شناسایی بهتر پسماندها برای خود شما می باشد. به طور کلی قیمت سیفتی باکس را نباید اولویت خود در خرید آن قرار دهید و پیش از هرچیزی باید به کیفیت و استانداردهای آن توجه کنید.

فروش سیفتی باکس

خرید سیفتی باکس با کیفیت و استاندارد برای حفظ سلامت پرسنل بخش بهداشت و درمان و دفع ایمن پسماندهای تیز و برنده‌ای که ممکن است به مواد خطرناکی آلوده باشند، بسیار حائز اهمیت است. سیفتی باکس های موجود در بازار امروز داخل کشور غالبا تولید داخل بوده و متناسب با استانداردهای وضع شده وزارت بهداشت ایران تولید می شوند. فروشگاه یونیت با همکاری تولیدکنندگان معتبر داخلی اقدام به فروش سیفتی باکس یا بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت کرده است. شما عزیزان می توانید با بررسی سیفتی باکس ها در سایزها، رنگ ها و شکل های مختلف به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت کرده و یا در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص خرید سیفتی باکس با پشتیبانان یونیت در تماس باشید.

مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product