مشاوره خرید و قیمت نشانگر استریل

اندیکاتور اتوکلاو چیست؟

نشانگر استریل که آن را اندیکاتور تست اتوکلاو نیز می نامند جزو محصولات پرکاربرد جهت اعتبارسنجی فرایند استریل اتوکلاو و یا سایر دستگاه های استریل می باشد. نشانگر ها بصورت کلی به دو نوع شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم می شوند. استفاده از این ابزار به همراه سایر ابزارهای لازم، بررسی صحت استریلیزاسیون را کامل می کند که شامل درستی یا نادرستی عملکرد دستگاه، بسته بندی و چینش وسایل در چمبر استریلایزر می شود.

انواع اندیکاتور استریلیزاسیون 

از جمله نوار تست های شیمیایی می توان به تست های بوی دیک، پی سی دی، تست های کلاس 4 و 6 اشاره کرد. همچنین تست های بیولوژیکی که حاوی اسپور باکتری های استئاروترموفیلوس و آتروفئوس هستند دارای دو جمعیت میکروبی لوگ 5 و لوگ 6 می باشند. در ادامه به بررسی کامل تر چند مورد از پرکاربردترین این نشانگرهای استریل خواهیم پرداخت.

  • اندیکاتور کلاس 4

تست کلاس 4 اتوکلاو یک اندیکاتور شیمیایی چند متغیره بوده که می تواند حداقل به دو پارامتر متفاوت واکنش نشان دهد و از آن برای بررسی شرایط استریل در اتوکلاو استفاده می شود. دو پارامتر زمان و دما در فرایند استریل با این تست بررسی می شود. تمامی اندیکاتورهای تست کلاس 4 اتوکلاو با تغییر رنگ همراه هستند که این تغییر به صورت ناگهانی نبوده و به مرور زمان در اتوکلاو اتفاق می افتد.

معمولا مدت زمان و دمای مشخصی جهت تغییر رنگ اندیکاتور کلاس 4 وجود دارد که بطور استاندارد در سطح جهانی رعایت می شود. این تست ها در دمای 121 درجه سانتی گراد و مدت 15 دقیقه یا دمای 134 درجه سانتی گراد و مدت 5 دقیقه تغییر رنگ داده و درستی و دقت فرایند استریلیزاسیون را می سنجند.

  • اندیکاتور کلاس 6

اندیکاتور کلاس 6 که با نام اندیکاتور شیمیایی اتوکلاو نیز شناخته می شود جهت بررسی صحت عملکرد انواع اتوکلاو بخار مورد استفاده قرار می گیرد. اندیکاتور اتوکلاو کلاس 6 باید مناسب با دما و زمان مورد استفاده در اتوکلاو انتخاب و استفاده شود. در نظر داشته باشید که در صورت انتخاب نادرست زمان و دما، نتیجه آزمون، گویای درستی یا نادرستی چرخه نخواهد بود. به طور کلی تست کلاس 6 اتوکلاو جهت بررسی تمام پارامترهای مهم و ضروری در فرایند استریلیزاسیون مانند دما، زمان و ... استفاده می شود.

  • اندیکاتور کلاس 5

تست کلاس 5 یا اندیکاتور داخل پک دستگاه اتوکلاو و معروف به نشانگر جامع (Integrating Indicators) نسبت به تمام پارامترهای مهم سیکل استریل و شرایط ویژه آن طراحی شده است. این اندیکاتور که معروف به نشانگر جامع (Integrating Indicators) نیز می باشد نسبت به تمام پارامترهای مهم سیکل استریل و شرایط ویژه آن طراحی شده است. تست کلاس 5 بخار بهترین نوع اندیکاتور جهت سنجش استریل داخل پک می باشد و همچنین از آن برای کنترل عملکرد اتوکلاو استفاده می شود. این تست معمولا در کنار تست بیولوژیکی اتوکلاو و تحت شرایط ویژه استفاده می شود. تست اتوکلاو کلاس 5 را می توان جایگزین تست بیولوژیکی کرد و از این راه باعث کاهش هزینه ها شد.

  • تست بووی دیک

تست بووی دیک (Bowie-Dick) شامل یک اندیکاتور کلاس 2 در میان یک سری لایه مقاوم در برابر نفوذ بخار و هوا می باشد. اندیکاتور بووی دیک پک بطور مستقیم و به تنهایی داخل چمبر اتوکلاو قرار می گیرد. در طی فرایند استریل و معمولا دمای 121 درجه و مدت زمان 15 دقیقه، بخار باید در میان لایه ها موجود در بوی دیک پک نفوذ کند و جایگزین هوا شود. در صورت انجام صحیح فرایند استریل و ایجاد خلا مناسب و نفوذ کافی بخار تغییر رنگ کامل و یکدست اندیکاتور اتفاق می افتد که نشان دهنده استریلیزاسیون صحیح و کامل ابزار درون اتوکلاو می باشد.

تفاوت تست کلاس 6 و کلاس 4 اتوکلاو چیست؟

تست اتوکلاو کلاس 6 نسبت به اندیکاتور های کلاس 4 و یا حتی تست کلاس 5 با دقت بیشتری نسبت به شرایط استریل حساسیت نشان داده و تغییر رنگ آن بعد از گذشت مدت زمان لازم بصورت آنی اتفاق می افتد.

قیمت تست اتوکلاو

عوامل متعددی در تعیین قیمت شناساگر استریل اتوکلاو موثر هستند. از جمله این عوامل می توان به نوع بسته بندی آن ها اشاره کرد. تست های اتوکلاو معمولا در بسته بندی های 100 یا 200 عددی تولید شده و به فروش می رسند که طبیعتا این نوع بسته بندی در قیمت آن نیز تاثیر می گذارد. از طرف دیگر شرکت سازنده این تست های نیز از عوامل موثر در قیمت گذاری آن ها می باشد. بیش تر حجم تست های اتوکلاو موجود در بازار ایران تولید و ساخت داخل و ایرانی هستند و از نظر قیمت و کیفیت در یک محدوده قرار می گیرند. 

خرید آنلاین تست اتوکلاو 

امروزه با توجه به تنوع بالای تولیدکننده ها و انواع تست های اتوکلاو، خرید آنلاین از سایت های معتبر این امکان را به شما می دهد تا پیش از خرید با اطلاعات کاتالوگی محصولات آشنا شوید، قیمت ها را مقایسه کنید و سپس بدون نیاز به مراجعه حضوری محصول مورد نظرتان را تحویل بگیرید. وب سایت فروشگاهی یونیت با همکاری بیش از ده ها تامین کننده معتبر این امکان را برای شما فراهم می کند تا با بررسی انواع نوار تست های اتوکلاو بهترین و به صرفه ترین محصول را برای خود انتخاب کرده و به راحتی چند کلیک خرید خود را نهایی کنید. همچنین در صورت بروز هرگونه سوال در فرایند خرید می توانید از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه با پشتیبانان یونیت در تماس باشید. 


مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product