مشاوره خرید و قیمت لایت کیور

دستگاه لایت کیور دندانپشکی چیست؟

برای این که بتوانیم هرچه بهتر شما را در مورد خرید دستگاه لایت کیور دندانپزشکی راهنمایی کنیم، نیاز است که ابتدا به شرح و تعریف آن بپردازیم. پس از جایگزین شدن کامپوزیت ها به جای آمالگام، دستگاه لایت کیور به یک عضو جدانشدنی از کار دندانپزشکی تبدیل شد. کامپوزیت ها برای جایگذاری درست نیاز به سفت شدن یا کیورینگ دارند که دستگاه لایت کیور با استفاده از نور آبی یا ینفش خود این کار را انجام می دهد. دلیل استفاده از این طیف رنگی در لایت کیور، طول موج پایین و انرژی بالای آن است. دستگاه لایت کیور دندانپزشکی 

انواع دستگاه لایت کیور 

دستگاه های لایت کیور با توجه به سال ساخت و عملکرد به چهار نسل تقسیم بندی می شوند و می توان گفت که در حال حاضر دیگر از نسل های اول و دوم لایت کیورها استفاده نمی شود و نسل سوم و نسل چهارم یا همان لایت کیورهای امروزی با چهار طیف نزدیک به فروسرخ، آبی، قرمز و فرابنفش در بازار موجود هستند. نسل اول لایت کیورها بسیار کوچک و قابل حمل بودند که از نور LED در آن ها استفاده می شد. تولید این نسل از لایت کیورها امروزه متوقف شده است. در نسل دوم نیز از یک تراشه برای بهبود انرژی نوری دستگاه استفاده می شد. این دو نسل به دلیل استفاده از طول موج های مضر برای بدن انسان جای خود را به لایت کیورهای امروزی دادند.

خوب است بدانید که امروزه کمتر از نور فرابنفش در ساخت دستگاه های لایت کیور استفاده می شود و تولید کنندگان با استفاده از تکنولوژی پیشرفته توانسته اند نور بنفش و آبی را جایگزین نور فرابنفش کنند تا از خطر رادیکال های آزاد و ایجاد سلول های سرطانی در افراد جلوگیری شود.

اجزای دستگاه لایت کیور دندانپزشکی

هر لایت کیور از برد الکترونیکی، ترانس تبدیل ولتاژ ، لامپ هالوژنیک یا LED ، رابط هدایت نور، محافظ نور، باتری ، سوئیچ خاموش و روشن، سوئیچ‌‌‌‌ های انتخاب زمان ، پایه شارژکن، هندپیس و فن خنک کننده ساخته شده است. لازم است بدانید که امروزه بیش تر از لامپ های LED در ساخت لایت کیور استفاده می شود و لامپ های هالوژنیک به دلایل زیست محیطی، اشغال فضای بیش تر در لایت کیور و همچنین طول موج های متنوع تقریبا منسوخ شده است. همچنین مزیت لامپ LEDنسبت به هالوژن این است که نیاز به خنک کنندگی ندارد. در نتیجه در لایت کیور‌‌‌‌هایی که دارای لامپ هالوژن هستند برای خنک کنندگی باید از فن یا کمپرسور هوا استفاده کنید.

نکات و راهنمای خرید بهترین دستگاه لایت کیور

 • بی سیم است یا سیمی؟ دستگاه های لایت کیور از نظر نوع منبع انرژی در دو نوع بی سیم و سیم دار در بازارهای جهانی عرضه می شوند. نوع بی سیم آن طبیعتا خوش دست تر است اما در نظر داشته باشید ممکن است باتری آن تمام شود. بهترین راه کار این است که همیشه یک باتری فول شارژ همراه داشته باشید.
 • سیستم خنک کننده دارد یا خیر؟ در برخی از دستگاه های لایت کیور فن خنک کننده ای تعبیه شده است که به محض بالا رفتن دما از حد مجاز، آن را خنک می کند. در لایت کیور ارزان قیمت این بخش وجود ندارد و با بالا رفتن دما، دستگاه خاموش خواهد شد. در نظر داشته باشید که بالا رفتن دمای لایت کیور حتی به اندازه 4 یا 5 درجه به لثه و دندان بیمار آسیب وارد می کند بنابراین توجه به این نکته برای خرید دستگاه لایت کیور بسیار ضروری و حائز اهمیت می باشد.
 • زمان کاری لایت کیور چه مدت است؟ در کاتالوگ مرتبط با هر دستگاه لایت کیور بخشی تحت عنوان Curing time وجود دارد که نشان دهنده قدرت و توان لایت کیور است. این مدت زمان برای لایت کیورها معمولا بین 20 تا 30 ثانیه است اما پیش از خرید لایت کیور پیشنهاد می کنیم که حتما کاتالوگ محصول را مطالعه کنید
 • طراحی با ارگونومی بدنه به چه صورت است؟ لایت کیورها از نظر طراحی و مدل به دسته های زیر تقسیم می شوند:
 • لایت کیور تفنگی : این مدل از دستگاه لایت کیور نیاز به کنترل با هر دو دست دارد. بنابراین پیش از خرید دقت کنید که امکان استفاده از آن را دارید و طراحی آن به نحوه کار شما لطمه ای وارد نمی کند.
 • لایت کیور قلمی : رایج ترین شکل لایت کیورها مدل قلمی آن ها است. کوچک بودن این دستگاه کمک می کند تا کنترل بالاتری بر روی سطوح دندانی داشته باشید.
 • لایت کیور بیسیم یا سیم دار: همان طور که پیش تر گفتیم، توجه به این نکته در هنگام خرید لایت کیور دندانپزشکی نه تنها از نظر کارایی بلکه از نظر راحتی استفاده از آن نیز اهمیت دارد. به این نکته توجه کنید که لایت بیسیم نسبت به نوع سیمی آن وزن بیش تری دارد و این وزن بالاتر ممکن است در نحوه کنترل دستگاه تاثیر بگذارد.
 • بدنه لایت کیور از چه جنسی ساخته شده است؟ بهترین راه برای استریل دستگاه لایت کیور، استفاده از اتوکلاو است. زمانی که لایت کیور درون اتوکلاو قرار می گیرد، تمام درزهای آن نیز استریل خواهند شد. در صورتی که تنها به ضدعفونی کردن بدنه لایت کیور نیاز دارید باید این کار را با توجه به جنس آن انجام دهید. در صورتی که بدنه لایت کیور از فلز باشد، می توانید از ضدعفونی کننده های استاندارد استفاده کنید. اما اگر جنس سازنده بدنه لاکی باشد بهتر است از ضدعفونی کننده های بدون الکل استفاده شود.
 • زاویه مناسب سری لایت کیور چه قدر است؟ از دیگر پارامترهای مهم برای انتخاب دستگاه لایت کیور زاویه سری آن است. نکته حائز اهمیت این است که نور لایت کیور به صورت عمودی (90 درجه) و درست بر روی دندان های آسیاب نیز بتابد. در نظر داشته باشید که لایت کیورهایی که دارای تیپ یا سری های قابل تعویض هستند، گزینه های درمانی بیش تری را برای شما فراهم می کنند. به طور مثال می توانید با تعویض تیپ و استفاده از سایزهای کوچک تر در درمان ونیرها و سمان های رزینی بهره ببرید.
 • حالت های کاری و تایمر دارد؟ گاهی داشتن تایمر و یا حالت های افزایش یا کاهش تدریجی شدت نورلایت کیور باعث می شود تا بتوان بدون داغ شدن محیط دهان برای مدت زمان طولانی تر و دقیق تری فرآیند سخت سازی کامپوزیت را انجام داد و امیدوار بود که با این روش انرژی بیشتری به لایه های زیرین و عمیق تر برسد. بنابراین در هنگام خرید لایت کیور دقت کنید که دستگاه حالت های کاری و زمانی مورد نظر شما را دارد.
 • فیلتر رنگ دستگاه لایت کیور چیست؟ رنگ آبی مقداری از طیف رنگ بنفش را درون خود دارد و در صورت استفاده مداوم از آن باعث خستگی چشم و آسیب زدن به آن می شود. بنابراین هنگام خرید دستگاه لایت کیور به دنبال دستگاهی باشید که دارای فیلتر رنگ آبی باشد تا نه چشمان شما و نه چشمان بیمار را اذیت نکند.

نکته ای که باید در مورد دستگاه های لایت کیور بدانید این است که در زمان کیور کردن کامپوزیت، تنها تا 1 لایه را تحت تاثیر قرار می دهند. بنابراین باید پس از هربار قرار دادن کامپوزیت، آن را کیور کرده و سپس به سراغ لایه بعدی بروید.

در ضمن به یاد داشته باشید که برای تعیین مدت زمان و درجه کیور هر نوع کامپوزیت باید به دستورالعمل شرکت سازنده کامپوزیت عمل کنید، نه سازنده لایت کیور.

شدت نور دستگاه لایت کیور 

بنابه گزارش شرکت های سازنده کامپوزیت های دندانی، به طور متوسط کامپوزیت ها برای سفت یا کیور شدن نیاز به چگالی سطحی توان نور حداقل برابر با 300 تا 400 میلی وات بر سانتی متر مربع دارند. در یک دستگاه لایت کیور با کیفیت بالا، این توان معمولا به 2000 میلی وات بر سانتی متر مربع می رسد که به مراتب بالاتر از نیاز کامپوزیت ها است. در نتیجه اگر بخواهید صرفا برای کاهش زمان استفاده از لایت کیور، از قدرت بالای آن استفاده کنید، به بافت لثه و دندان بیمار آسیب جدی وارد خواهید کرد. توصیه ما به شما این است که از یک دستگاه اندازه گیری چگالی در زمان استفاده از لایت کیور بهره ببرید. در ضمن بدانید که این چگالی کاملا به کارخانه سازنده و مدل هر دستگاه لایت کیور بستگی دارد و برای همگی آن ها یک عدد یکسان نیست.

قیمت دستگاه لایت کیور

عوامل زیادی در تعیین قیمت لایت کیور دندانپزشکی تاثیرگذار هستند که از جمله آن ها می توان به کشور سازنده، نوع هندپیس، سری دستگاه لایت کیور، طراحی آن و ... اشاره کرد. با در نظر گرفتن تمام این نکات دستگاه لایت کیور ایرانی نسبت به رقبای خارجی خود قیمت مناسب تری دارد. همچنین با توجه به شرایط واردات کالا می توان گفت که امروزه لایت کیورهای ایرانی از تنوع بیش تری نیز برخوردارند.

گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه لایت کیور دندانپزشکی

دستگاه های لایت کیور ممکن است با مشکلاتی همچون خرابی لامپ LED، ضعیف شدن شدت نور، روشن نشدن دستگاه، عدم کارکرد فن لایت کیور و ... روبه رو شوند. در این شرایط با توجه به قیمت نسبتا بالای لایت کیور بهتر است که دستگاه دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد تا در صورت بروز هر یک از این مشکلات بتوان به راحتی آن را حل کرد.

خرید آنلاین دستگاه لایت کیور

فروشگاه یونیت با همکاری بهترین تامین کنندگان تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی اقدام به فروش دستگاه لایت کرده است که شما می توانید با مشاهده انواع آن ها در وب سایت و یا اپلیکیشن و مقایسه قیمت ها با خیال آسوده برای خرید مناسب ترین و بهترین دستگاه لایت کیور اقدام کنید.
مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
 • imed
 • ارسال سریع
 • منتخب یونیت
 • برنده کیفیت
selective product