مشاوره خرید و قیمت پرایمر و فیشور سیلانت

فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت ماده ای شفاف و همرنگ دندان است که از آن برای پر کردن شیارهای سطح جونده دندان ها استفاده می شود. در دندان هایی با سطح اکلوزال آنرمال و نامرتب، به دلیل عدم تمیز شدن صحیح و مناسب، به مرور در شیارهای سطح اکلوزال جرم و باکتری جمع خواهد شد و باعث پوسیدگی دندان می شوند. شاید فیشور سیلانت یا همان شیار پر کن، چاره ای برای حل مشکل این افراد باشد. این پرکننده ها ، با پر کردن فضاهای خالی روی قسمت جونده دندان ها ، باعث می شوند که ذره های باقیمانده دیگر نتوانند خود را به این شیارها برسانند و مسواک هم به راحتی بتواند وظیفه تمیز کردن دندان را انجام دهد.

در زبان انگلیسی، کلمه فیشور ه معنای شکاف، ترک یا گودی است و کلمه سیلانت به معنی وسیله مهر و موم و پوشاننده است. از این ماده برای پوشاندن شیارهای موجود در سطح جونده دندان استفاده می شود تا از تجمع باکتری ها و باقی مانده غذاها در آن ها جلوگیری کند.

انواع مواد فیشور سیلانت کدامند؟

امروزه برای انجام فیشور سیلانت می توان از دو سیلر رزین کامپوزیت و گلاس آینومر استفاده کرد که شما باید پیش از خرید ماده فیشور سیلانت مورد نظر با آن ها آشنایی داشته باشید.

سیلانت رزین کامپوزیت 

سیلانت رزینی بر پایه آکریلیک (متاکریلات)، ممکن است حاوی ذرات پرکننده یا فلوراید باشند (یا نباشند) و واکنش سیلانت می‌تواند به صورت خودکار (اتو پلیمریزاسیون) و یا فعال شده با نور (پلیمریزاسیون نوری) باشد. مواد ترمیمی بر پایه رزین با ویسکوزیته پایین (کامپوزیت فلو) نیز به عنوان فیشور سیلانت استفاده می‌شوند.

سیلانت گلاس آینومر 

سیلانت گلاس آینومر از سمان گلاس آینومر تکامل یافته است و می‌تواند به طور مستقیم به مواد دندان بچسبد. مواد گلاس آینومر در طول زمان فلوراید آزاد می‌ کنند و مزیت آن ها این است که نسبت به مواد بر پایه رزین، حساسیت کمتری به رطوبت دارند. به دلیل این مزیت، زمانی که موضوع کنترل رطوبت در میان باشد، مواد گلاس آینومر جایگزین مناسبی برای سیلانت‌ های رزینی هستند. سیلانت های GI همچنین خطر پوسیدگی دندان را تا حدود 35 درصد کاهش می دهند. این نوع از سیلانت ها معمولا به محض رویش دندان های شیری کودک توصیه می شوند.

فیشور سیلانت لایت کیور و فیشور سیلانت سلف کیور

نوع دیگری از دسته بندی فیشور سیلانت ها وجود دارد که براساس سلف کیور یا لایت کیور بودن مواد آن ها انجام می شود. مواد فیشور سیلانت در صورت لایت کیور بودن برای سفت و ست شدن نیاز به دستگاه لایت کیور دارند در صورتی که انواع فیشور سیلانت سلف کیور به طور خودکار ست می شود و برای خشک شدن آن نیازی نیست از دستگاه لایت کیور استفاده کنید.

مراحل فیشور سیلانت 

انجام فیشور سیلانت یکی از کم دردسر ترین و ساده ترین کارهای دندانپزشکی است. این کار مهمولا برای هر دندان چند دقیقه کوتاه زمان برده و طبیعتا بسیار راحت تر جرم گیری و جراحی های پیشرفته تر برای درمان دندان است. این فرایند نیازی به شکافتن یا سوراخ کردن دندان و لثه ندارد قدم اول فیشور سیلانت دندان تمیز و خشک کردن دندان است. در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که سطح جونده دندان تمیز و خشک است تا مواد سیلانت با بزاق دهان ترکیب نشوند.

در قدم دوم؛ برای پذیرش سیلانت بر روی سطح دندانی در این مرحله باید سطح آن را بازنگری کرده و مطمئن شوید که کاملا خشک و آماده برای فیشور سیلانت است. سپس سطح دندان با یک لایه ژل اسیدی ضعیف پوشانده می شود. سپس نوبت به اپلای کردن سیلانت می رسد. با براش مخصوص مقداری از مایع سیلر را برداشته و بر روی دندان می گذاریم. این ماده به دلیل روان بودن به سطوح عمیق فیشورها نیز نفوذ می کند. در قدم بعدی بستگی به موادی که برای سیلانت استفاده کرده ایم که ممکن است سلف کیور یا لایت کیور باشند، مواد را سفت می کنیم و در نهایت از بیمار بخواهید تا خودش نیز سطح دندانش را بررسی کند تا پستی یا بلندی اضافه ای حس نکند. سپس قسمت های اضافه باید پولیش و برداشته شوند.

عوارض فیشور سیلانت

به طور کلی این فرایند عوارض زیادی نداشته و اذیت کننده نیست اما ممکن است برای برخی بیماران سه حالت اتفاق بیفتد. حساسیت به مواد سیلانت، ناراحتی لثه یا دندان به دلیل فرایندهای انجام شده پیش از فیشور سیلانت و تغییرات اذیت کننده در بایت در صورت ضخامت بیش از اندازه سیلانت. البته مورد آخر با تبحر و دقت بالای شما در هنگام کار می تواند اتفاق نیفتد.

قیمت فیشور سیلنت

مواد فیشور سیلانت با توجه به شرکت و کشور سازنده آن ها می توانند قیمت های متفاوتی داشته باشند. طبیعتا فیشور سیلانت ایرانی به دلیل تاثیر کمتر نوسانات قیمت ارز و همچنین قوانین گمرکی بر آن، از قیمت پایین تری برخوردار می باشد. از طرف دیگر عواملی مانند سلف کیور یا لایت کیور بودن فیشور سیلانت می تواند موثر باشد. فیشور سیلانت های سیلف کیور به دلیل عدم نیازشان به لایت کیور شدن، گران تر از انواع لایت کیور هستند. بنابراین پیش از خرید حتما کاربرد فیشور سیلانت و همچنین تجهیزات در دسترس خود در مطب را مورد بررسی قرار داده و سپس اقدام به خرید کنید.

خرید آنلاین فیشور سیلنت دندانپزشکی

خرید حضوری مواد مصرفی دندانپزشکی به دلیل تنوع بسیار بالای آن ها می تواند کار طاقت فرسا و زمان بری باشد. امروزه شما می توانید با خرید اینترنتی فیشور سیلانت در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید. اما چطور؟ وب سایت یونیت به شما این امکان را می دهد تا با مقایسه بین انواع فیشور سیلانت ها و قیمت آن ها بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید و همچنین در صورت خرید از اپلیکیشن یونیت از کدهای تخفیف ماهیانه نیز بهره مند شوید. شما می توانید همین الان از طریق صفحه پیش رو خرید خود را انجام داده و در صورت بروز هرگونه سوال با پشتیبانان یونیت در تماس باشید.

پرایمر دندانپزشکی چیست؟

سطح بحرانی دنتین دندان پس از استفاده از اسید اچ در فرایند بانینگ کاهش می یابد و برای افزایش و ترمیم آن از ماده ای به نام پرایمر استفاده می شود. پرایمرهای دندانپزشکی  ترکیبی از مونومرهای هیدروفیل محلول در یک حلال آبی مانند استون، اتانول و یا آب خالص هستند و قابلیت فلو و نفوذپذیری بالایی در داخل ساختار هیدروفیل دنتین دارند.

این امر موجب بهبود استحکام باندینگ در ترمیم‌های صورت گرفته با استفاده این مواد می‌گردد. به عبارت دیگر برای دستیابی به باندینگ موفق بایستی دنتین از رطوبت کافی برخوردار بوده و بنابراین حضور حلال‌های ارگانیکی چون اتانول یا استون در ترکیب پرایمرها این امر را ممکن می‌سازد.

کاربرد پرایمر در دندانپزشکی

استفاده از پرایمر و رزین باندینگ پس از اتمام مرحله اچ کردن دنتین، موجب نفوذ بیشتر این ترکیبات به فضای بین توبولی دنتین و ایجاد یک لایه هیبرید می‌گردد. این ترکیبات همچنین به داخل توبول‌ های دنتین نفوذ نموده و در آن جا پلیمریزه می ‌شوند.

در مواد باندینگ سلف اچ از پرایمرهای دارای مونومرهای اسیدی استفاده می ‌شود. گروه‌های عاملی اسیدی به کار رفته در این مونومرها با ساختار دندان و رزین‌های ادهزیو واکنش نشان داده و اتصال هرچه محکم‌تر این دو را ممکن می‌سازد. پرایمرها را همچنین می‌توان در ترمیم روکش ‌ها و مواد ترمیمی‌ مانند کامپوزیت به کار برد. از همین رو توصیه می‌شود که همواره این مواد را در دسترس خود داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید ترکیبات پرایمر را برای انجام ترمیم‌ های فوری در بیماران خود به کار ببرید.

انواع پرایمر دندانپزشکی

پرایمرهای دندانپزشکی با توجه به مواد ترمیمی ای که به همراه آن استفاده می شوند انواع مختلفی دارند. به طور مثال در صورتی که از پرایمر همراه با مواد ترمیمی پرسلنی یا سرامیکی استفاده شود، باید از پرایمر سرامیکی استفاده کرد و نمی توان به جای آن ها پرایمرهای زیرکونیا یا متال را جایگزین کرد. از طرفی پرایمرها به صورت یک جزئی یا دو جزئی در بازار عرضه می شوند. پرایمرهای یک جزئی آماده به مصرف بوده و نیازی به ترکیب ندارند اما انواع دو جزئی آن ها در دو بطری جداگانه عرضه می شوند و پیش از استفاده باید با یک دیگر به خوبی ترکیب شوند.

از طرف دیگر پرایمرها نیز مانند اکثر مواد ترمیمی می توانند سلف کیور یا لایت کیور باشند که این ویژگی در قیمت و حتی انتخاب آن ها می تواند تاثیر بگذارد.

قیمت پرایمر

پرایمر دندانپزشکی دارای قیمت های متنوعی می باشد. عوامل زیادی در تعیین قیمت پرایمر دندانپزشکی دخیل هستند که از جمله آن ها می توان به لایت کیور یا سلف کیور بودن آن اشاره کرد. پرایمرهای سلف کیور از انواع لایت کیور قیمت بالاتری دارند زیرا این قابلیت آن ها را از استفاده دستگاه لایت کیور مبرا می کند.

شرکت سازنده نیز از عوامل تاثیرگذار دیگر در قیمت است. امروزه شرکت های خارجی و داخلی در بازار ایران در حال رقابت برای فروش محصولات خود هستند. امروزه با توجه به نوسانات قیمت ارز خرید پرایمرهای خارجی کمی سخت شده است اما این نوسانات در قیمت پرایمرهای ابرانی تاثیر چندانی نداشته و دسترسی به آن ها راحت تر خواهد بود.

خرید پرایمر دندانپزشکی

خرید پرایمر دندانپزشکی مانند سایر مواد مصرفی می تواند چالش برانگیز باشد. ما در یونیت این امکان را برای شما فراهم کرده ایم تا انواع مختلف پرایمرها را بررسی کرده و با توجه به نیازتان اقدام به خرید کنید. یونیت کالاهای سفارشی شما را در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تامین کرده و تجربه خوشایندی از خرید آنلاین را برایتان رقم می زند.

مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product