مشاوره خرید و قیمت فرز

فرز دندانپزشکی چیست؟

برای برش، تراش و پالیش سطوح دندان در هر ناحیه ای از ابزار کوچکی به نام فرز دندانپزشکی (Bur) استفاده می شود. فرزهای دندانپزشکی با اتصال به انواع هندپیس ها مانند آنگل و توربین دندانپزشکی سطح مینای دندان را می تراشند. فرزها در شکل، سایز، جنس و کاربردهای مختلفی در بازار موجود هستند و می توان آن ها را به دسته های مختلف تقسیم کرد. برای آشنایی با فرزهای دندانپزشکی و مطالعه راهنمای خرید آن ها با ما همراه شوید.

انواع فرز دندانپزشکی و کاربرد آن

برای شروع باید بگوییم که انواع فرزهای دندانپزشکی به 5 دسته تقسیم می شوند که در این بخش به توضیح و بررسی کاربرد هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

انواع فرز دندانپزشکی براساس جنس سازنده

فرزهای دندانپزشکی در ابتدا فقط از جنس استیل ساخته می شدند اما با گذر زمان و پیشرفت علم دندانپزشکی مشخص شد که برای هر بخش از دندان بهتر است از فرز خاص با جنسی متفاوت استفاده شود. به همین دلیل فرزهای دندانپزشکی با جنس های مختلف روانه بازار شدند. امروزه فرزها در انواع الماسه، کارباید، سرامیکی و استیل تولید می شوند.

فرز الماسه دندانپزشکی

در فرز الماسه از سفت و سخت ترین ماده شناخته شده توسط بشر برای برش زدن سخت ترین قسمت بدن انسان یعنی مینای دندان استفاده می شود. بدنه این فرزها از استیل ساخته می شود و سطح سری آن ها با تراشه یا پودر الماس پوشانده شده است. این لایه به طور معمول از پودر الماس مصنوعی تهیه شده و خیلی کم پیش می آید که از الماس طبیعی ساخته شده باشد. قطعا فرزهایی با لایه الماس طبیعی جنس و کیفیت بالاتری دارند اما قیمت بسیار بالای آن ها باعث شده تا کارایی و طرفدار کمتری داشته باشند.

فرز کارباید دندانپزشکی

فرز کارباید دندانپزشکی از جنس تنگستن ساخته شده که سختی و مقاومتی 3 برابر بیش تر از نوع استیل آن ها دارد. ماندگاری این فرز بسیار بالاست و امکان شکستن آن در حین کار تقریبا صفر است. البته باید در نظر بگیرید که به دلیل سختی زیاد فرز کارباید دندانپزشکی کار کردن با آن کمی حساس بوده و نیاز به دقت بالایی دارد. در غیر این صورت می تواند خسارات و آسیب های جبران ناپذیری به دندان و لثه بیمار وارد کند.

فرز سرامیکی دندانپزشکی

فرز سرامیکی دندانپزشکی نسبت به سایر انواع فرزها یک مزیت دارد که داغ نکردن آن است. این قابلیت فرز سرامیکی را برای استفاده در سطوح و نواحی حساس دندانی ایده آل می کند و می توانید مطمئن باشید که باعث سوختگی لثه بیمار نخواهد شد.

فرز استیل دندانپزشکی

یکی از به صرفه ترین راه های تراشیدن دندان ها استفاده از فرز استیل دندانپزشکی است. این فرزها نسبت به فرزهای کارباید انعطاف پذیری و سرعت بیش تری دارند به علاوه احتمال شکستن آن ها نیز تقریبا صفر است. قیمت فرز استیل دندانپزشکی به دلیل جنس سازنده آن نسبت به سایر انواع فرزها پایین تر است.

انواع فرز دندانپزشکی براساس هندپیس

همان طور که می دانید فرزها برای قرار گرفتن بر روی هندپیس های دندانپزشکی طراحی و ساخته می شوند. بنابراین برخی از ویژگی های آن ها با توجه به نوع هندپیس مورد استفاده تغییر می کند. فرزها براساس هندپیسی که برایشان استفاده می شود شامل فرز آنگل دندانپزشکی، فرز توربین دندانپزشکی و فرز هندپیس می باشند.

فرز آنگل دندانپزشکی

فرزهای آنگل با نام فرزهای سرعت پایین نیز شناخته می شوند و جهت استفاده بر روی آنگل دندانپزشکی ساخته شده اند. در سری این فرزها معمولا شیارهایی وجود دارد که یک ویژگی منحصربفرد این دسته از فرزها محسوب می شود. قطر میله فرزهای آنگل نهایتا 2.35 میلی متر است. (تکمیل شود)

فرز توربین دندانپزشکی

فرزهای توربین دندانپزشکی نازک تر از فرزهای آنگل هستند و قطر آن ها حداکثر به 1.6 میلی متر می رسد. سر این فرزها برخلاف نوع قبل صاف بوده و هیچ شیاری ندارد. فرز توربین دندانپزشکی معمولا در دو نوع پایه بلند و پایه کوتاه ساخته می شود.

فرز هندپیس

قطر فرز هندپیس مانند فرز آنگل بوده با این تفاوت که ارتفاع بیشتری نسبت به آن ها دارد. به این دسته از فرزها، فرزهای HP (مخفف Handpiece) نیز می گویند.

انواع فرز دندانپزشکی بر اساس شکل ظاهری

فرزها در شکل ها و حالات مختلفی ساخته می شوند که هرکدام از آن ها کاربرد مخصوص به خودشان را دارند. تنوع فرزها از نظر شکل ظاهری بسیار زیاد است و روز به روز نیز به آن ها اضافه می شود. در این بخش تنها به معرفی چند مدل از پرکاربردترین فرزهای دندانپزشکی می پردازیم.

فرز توپی :(Ball Bur) می توان گفت که این فرز پرکاربردترین نوع فرز در دندانپزشکی است. از این فرزها برای زدودن جرم ها، بازکردن دندان برای انجام کارهای ترمیمی و جراحی و یا شکل دادن به اتاق پالپ دندان پس از پالپوتومی استفاده می شود.

فرز شعله ای :(Flame Bur)این فرز برای ایجاد شیارهای ظریف باکالی یا لینگوالی در جراحی ها بسیار مناسب است.

فرز چرخی (Wheel Bur): برای شکل دادن به ناحیه اکلوزال یا ایجاد حفره های عمیق در دندان فرز چرخی گزینه مناسبی است.

انواع فرز دندانپزشکی براساس زبری سری

فرزهای دندانپزشکی را می توانیم براساس زبری سر آن ها نیز دسته بندی کنیم. در این مورد دور هر فرز نوارهای رنگی پیچیده شده که هرکدام نشان دهنده یک سطح از زبری هستند. درجه زبری سری فرزها از سوپرفاین که بیانگر کمترین زبری است شروع می شود و به ترتیب تا سخت ترین نوع فرزها می رود.

راهنمای خرید فرز دندانپزشکی

پس از آشنایی با انواع فرزها نوبت به ذکر نکاتی می رسد که می توانند شما را در خرید انواع فرز دندانپزشکی یاری کنند. هر فرز در دندانپزشکی کاربرد به خصوص خود را دارد اما به دلیل تنوع بسیار بالای آن ها نمی توان انتظار داشت که تمامی فرزها همیشه در مطب شما وجود داشته باشند. بنابراین با مطالعه راهنمای فرز دندانپزشکی سعی کنید بهترین و پرکاربردترین فرزها را برای خود انتخاب کنید. در انتخاب فرز نکاتی مانند کاربرد، نوع و سختی، جنس فرز و ... بسیار مهم هستند که باید به آن ها توجه کنید.

کاربرد فرز دندانپزشکی

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام خرید فرز دندانپزشکی باید به آن توجه کنید کاربرد فرز برای شماست. به طور مثال اگر نیاز به ابزاری برای شکل دادن به اتاق پالپ (Pulp Chamber) یا زدودن جرم های سطحی دارید، فرز توپی بهترین گزینه برای شماست. یا اگر به دنبال فرزی برای جراحی های حساس دندانی هستید، پیشنهاد ما به شما فرز شعله می باشد. بنابراین پیش از خرید فرز دندانپزشکی ابتدا تعیین کنید که کاربرد آن برای شما چیست و به چه منظور می خواهید از فرز استفاده کنید. اینجا

جنس فرز دندانپزشکی

فرزها از مواد مختلفی ساخته می شوند که این مواد در میزان سختی، سرعت و حتی کاربرد آن ها تاثیرگذار هستند. به طور مثال فرز کارباید سخت ترین نوع فرز است. این فرز به دلیل قدرت و سرعت بسیار بالایی که دارد برای استفاده از نواحی حساس و جراحی های حساس به هیچ وجه توصیه نمی شود. فرز الماسه نیز نسبت یه سایر انواع فرزها قیمت بالاتری دارد. بنابراین در صورتی که فقط قصد تهیه یک نوع فرز را دارید پیشنهاد می کنیم که فرزی از جنس استیل خریداری کنید زیرا انعطاف پذیری، سرعت و ماندگاری آن نسبتا خوب بوده و از قیمت مناسب تری هم برخوردار است.

رنگ فرز دندانپزشکی

همانطور که گفتیم فرزها بر اساس میزان زبری سری آن ها رنگ بندی های مختلفی دارند. این رنگبندی با نوارهای باریکی که دور آن ها پیچیده می شود مشخص می شود. فرزهای دندانپزشکی در رنگ های سفید، زرد، قرمز، آبی، سبز و مشکی در بازار موجود هستند. رنگ سفید فرزها نشان دهنده کم ترین میزان زبری و ریزدانه ترین تراشه است و هرچه به سمت رنگ مشکی پیش بروید دانه های تراشه بزرگ تر و میزان زبری آن بیش تر می شود. دقت به رنگ فرزها یکی از نکات مهم خرید آن هاست و باید بدانید که از فرزهای زبر نمی توان در سطوح حساس دندان و یا در ناحیه نزدیک به پالپ استفاده کرد.

کد ایزو فرز دندانپزشکی

سوال اصلی این است که تمام موارد بالا را چطور باید تمام موارد بالا را در مورد یک فرز بررسی کنیم؟ آیا باید تک تک آن ها را از فروشنده بپرسیم؟ جواب این سوال فاکتوری به نام کد ایزو است. کد ایزو فرزهای دندانپزشکی یک عدد 15 رقمی است که به 5 گروه 3 رقمی تقسیم می شود و هر کدام از آن ها نشان دهنده یک مشخصه فرز است. 3 رقم اول کد ایزو نشان دهنده جنس مواد سازنده سری فرز است. سه رقم بعدی اندازه کلی میله و شنک را به شما نشان می دهد. 3 رقم سوم نمایانگر شکل ظاهری فرز خواهد بود. گروه بعد میزان زبری فرز را نشان خواهد داد و 3 رقم آخر بیانگر قطر سری فرز است.

بنابراین شما خیلی راحت با خواندن کد ایزو و تطابق آن با استانداردهای کلی کدهای ایزو می توانید تمام اطلاعاتی که در مورد فرزها نیاز دارید را به دست آورده و با توجه به نیاز و حوزه فعالیت خود اقدام به خرید فرز دندانپزشکی کنید.

قیمت فرز دندانپزشکی

آخرین و یکی از مهم ترین نکات خرید فرز دندانپزشکی قیمت آن است. جالب است بدانید که برخلاف اکثر تجهیزات دندانپزشکی عوامل زیادی در قیمت فرز دندانپزشکی تعیین کننده نیستند. به طور مثال در یک برند مشخص با تعداد فرز یکسان قیمت رنگ آبی با قرمز تفاوتی ندارد یا حتی شکل سری فرز نیز نمی تواند اختلاف چندانی در قیمت آن ایجاد کند. قیمت فرزهای دندانپزشکی بیشتر براساس برند و همچنین جنس سازنده آن ها مشخص می شود.

همانطور که گفته شد در بین جنس های مختلف فرز دندانپزشکی، فرز الماسه از قیمت بالاتری نسبت به سایر آن ها برخوردار است و اقتصادی ترین فرزها نیز جنس استیل آن می باشد. از طرفی با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در کشور فرز دندانپزشکی ایرانی نسبت به انواع خارجی آن قیمت پایین تر و مناسب تری دارد که این اختلاف قیمت همیشه به خاطر تفاوت در کیفیت آن ها نیست.

به طورکلی فرزهای دندانپزشکی قیمت چندان بالایی ندارند و پیشنهاد ما به شما این است که فاکتور قیمت را اولویت خود قرار نداده و فرز را طبق نیاز و حیطه کاری خود تهیه کنید.

خرید اینترنتی فرز دندانپزشکی

امروزه بازار خرید آنلاین تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی حسابی داغ است و کمتر کسی برای خرید وسایل مورد نیاز مطب به مغازه ها و فروشگاه ها مراجعه می کند که این تغییر در سیستم خرید و فروش فرزهای دندانپزشکی نیز حس می شود. اما برای آن که بتوانید از راه دور فرز درست و مناسب خود را انتخاب کنید باید حتما نسبت به ویژگی های آن آگاه باشید زیرا فرزها ممکن است ظاهر کوچکی داشته باشند اما انتخاب درست آن ها می تواند تاثیرات بی نهایت زیادی در روند درمان و ترمیم دندان بگذارند.

فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی یونیت با همکاری برندهای خارجی و داخلی این امکان را برای شما فراهم کرده است که با بررسی انواع فرزها و با بهترین قیمت اقدام به خرید اینترنتی فرز دندانپزشکی کنید و یک تجربه عالی از خرید آنلاین را برای خودتان به ارمغان بیاورید.

 

مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product