مشاوره خرید و قیمت موتور ایمپلنت

موتور ایمپلنت چیست؟

امروزه یکی از متداول ترین اعمال دندانپزشکی جراحی ایمپلنت یا کاشت دندان است. موتور ایمپلنت یک دستگاه ضروری در دندانپزشکی است و بدون آن جایگذاری ایمپلنت عملا غیرممکن خواهد بود. توجه کنید که کیفیت موتور ایمپلنت با کیفیت جراحی ایمپلنت ارتباط مستقیم دارد بنابراین انتخاب مناسب ترین و بهترین موتور جراحی ایمپلنت یک امر حیاتی برای شما خواهد بود. در این بخش تلاش کرده ایم که شما را با کاربرد، انواع و نکات خرید موتور ایمپلنت آشنا کنیم.

اجزای تشکیل دهنده موتور ایمپلنت 

هر موتور ایمپلنت از چهار جزء اصلی تشکیل شده است که عبارتند از کنسول اصلی، میکروموتور، یک پدال کنترل و یک ضد زاویه متصل به میکروموتور. میکروموتور را می توان اصلی ترین و مهم ترین جزء موتور ایمپلنت دانست. موتور جراحی ایمپلنت مستقل از ایمپلنت دندان است. به این معنی که می توان برخی از انواع کاشت دندان را بدون استفاده از میکروموتور و تنها با استفاده از دست انجام داد. بنابراین نیازی نیست که در هنگام خرید به دنبال یک دستگاه همه کاره باشید و اگر کمی دقت کنید می توانید با مناسب ترین قیمت، بهترین موتور جراحی ایمپلنت را برای خود خریداری کنید.

نحوه کار با موتور ایمپلنت دندانپزشکی

در ابتدا باید یادآور شویم که برای ایمپلنت، برنامه تعیین شده در دستگاه و آنگل مورد استفاده باید 20:1 باشند.

سپس آنگل را بر روی ایرموتور موتور ایمپلنت قرار بدهید.

برای انتخاب سرعت دستگاه از طریق پدال پایی یا کنسول اصلی دستگاه اقدام می کنیم. برای جراحی ایمپلنت این سرعت معمولا بین 800 تا 1000 دور در دقیقه تعیین می شود که این عدد بسته به نوع سیستم ایمپلنت مورد استفاده متغیر است. به طور مثال برای ایمپلنت های کره ای معمولا از دور 900 یا 1000 استفاده می شود.

نوبت به تنظیم تورک یا گشتاور می رسد. معمولا عدد تورک بین 35 تا 40 نیوتون تنظیم می شود. برای جراحی های سنگین تری مانند سینوس لیفت، از ماکسیموم تورک دستگاه استفاده کنید.

پس از آن به سراغ دکمه یا آپشن کولانت (Coolant) بروید. این قسمت میزان سرم یا ماده ای را که قرار است بر روی سطح دریل شده یا شکافته شده بریزید را تعیین کنید. اگر این مرحله را دستیارتان برای شما انجام می دهد، کولانت را روی کمترین حالت (یعنی صفر) تنظیم کنید.

در این مرحله نوبت به دکمه فوروارد و ریورس (Forward/Reverse) می رسد. زمانی که بخواهید ایمپلنت را داخل ناحیه استتئوم شده قرار دهید باید دستگاه را روی حالت فوروارد و اگر در سر راه قرار دادن ایمپلنت مانعی وجود داشته باشد، دستگاه را روی حالت ریورس بگذارید. نکته جالب توجه این است که زمانی که دستگاه روی حالت ریورس قرار دارد باید صداهای بوق مانندی را از موتور ایمپلنت بشنوید. این صداهای ممتد نشان دهنده اخطار دستگاه به شما است که بدانید در حالت ریورس قرار دارید.

راهنمای خرید موتور ایمپلنت 

انتخاب و خرید موتور ایمپلنت دندانپزشکی مناسب یک تصمیم بسیار مهم و تخصصی است. بنابراین نیاز است که در هنگام خرید آن به نکاتی توجه کنید.

آیا موتور ایمپلنت دارای نور می باشد یا خیر؟ 

نور کافی برای جراحی بخشی جدایی ناپذیر از کار ایمپلنت است. موتور ایمپلنت های دارای نور یک لامپ یا LED در میکرو موتور خود دارند که این لامپ نور را از طریق فیبر نوری به سر زاویه مقابل منتقل می کند. این به شما این امکان را می دهد در حین جراحی ها بهتر ببینید. البته وجود این لامپ در موتور جراحی ایمپلنت قیمت آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. بنابراین تنها در صورتی به دنبال این قابلیت باشید که واقعا به آن نیاز دارید. در غیر این صورت توصیه ما به شما تهیه دستگاهی با قیمت مناسب تر است.

کنترل پدالی موتور ایمپلنت چگونه است؟ 

پدال های پایی برای روشن و خاموش کردن موتور ایمپلنت استفاده می شوند و کاربرد بسیار ساده ای دارند. در برخی دستگاه ها این پدال ها به صورت مولتی فانکشن بوده و پدال ها علاوه بر روشن و خاموش کردن دستگاه قابلیت تنظیم سرعت، تعویض برنامه های کاری و ... را نیز دارند. بنابراین هنگام خرید موتور جراحی ایمپلنت نوع پدال پایی آن را بررسی کنید.

میزان گشتاور موتور جراحی ایمپلنت چه قدر است؟

 در زمان صحبت از عملکرد یک دستگاه علاوه بر فاکتور سرعت یک عامل دیگر به نام گشتاور نیز دخیل است. به طور مثال اگر حداکثر سرعت یک دستگاهی 1000 دور در دقیقه باشد، گشتاور بیان می کند که چه مدت زمانی طول می کشد تا دستگاه به این سرعت برسد. بنابراین گشتاور یا تورک (Torque) در کنار سرعت موتور جراحی ایمپلنت، یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب دستگاه است. به طور کلی معمولاعدد گشتاور در موتورهای ایمپلنت بسیار بالاست و حتی در سرعت های پایین نیز به خوبی عمل می کند. محدوده تورک یا گشتاور موتورهای ایمپلنت از 5 تا 80 نیوتون بر سانتی متر (نیوتون) متغیر است بنابراین در هنگام خرید به حداقل و حداکثر گشتاور مورد نیاز خود دقت کرده و سپس بهترین دستگاه را برای خودتان خریداری کنید.

سرعت موتور ایمپلنت چه میزان است؟

 یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب موتور ایمپلنت، سرعت آن است. موتور ایمپلنت های موجود در بازار محدوده سرعت های متنوعی را ارائه می دهند که با توجه به برند دستگاه از 20 تا 80000 دور در دقیقه متفاوت است. طبیعی است که این محدوده سرعت می تواند در قیمت دستگاه تاثیر زیادی بگذارد بنابراین پیش از خرید موتور جراحی ایمپلنت حتما این نکته را در نظر داشته باشید.

آیا موتور ایمپلنت کنترل چرخش معکوس دارد؟

 یکی از مهم ترین قابلیت هایی که می تواند در موتور ایمپلنت وجود داشته باشد، چرخش معکوس است. این قابلیت به دستگاه اجازه می دهد تا در صورت پیشروی بیش از حد در کانال دندان و جایگذاری فیکسچر و اباتمنت ایمپلنت، سری آن به طور خودکار جهت چرخش را معکوس کند تا به بافت زیر دندان آسیب وارد نشود. این ویژگی ایمنی و کیفیت کار شما را تضمین می کند. بنابراین حتما در موتور ایمپلنت خود به دنبال این ویژگی باشید.

صفحه نمایش موتور ایمپلنت از چه نوعی است؟

 صفحه نمایش علاوه بر نشان دادن اطلاعات و دیتاهای لحظه ای کار دستگاه، جنبه زیبایی ظاهری نیز دارد. اگر صفحه نمایش موتور ایمپلنت شما دیجیتالی با یم صفحه محافظ شیشه ای باشد، نه تنها دید بهتری از صفحه به شما می دهد بلکه فرایند تمیز کردن دستگاه را راحت تر کرده و استهلاک بدنه آن را نیز پایین می آورد. قطعا صفحه نمایش دیجیتالی با کیفیت بالا در قیمت موتور ایمپلنت تاثیر زیادی خواهد گذاشت. بنابراین در صورتی که بودجه شما برای خرید این دستگاه محدود است، می توانید کیفیت پایین تری از صفحه نمایش را به عنوان یک فاکتور غیرضروری دستگاه، انتخاب کنید.

آیا موتور ایمپلنت حافظه کاری دارد؟ 

برخی از انواع موتورهای ایمپلنت قابلیت ذخیره سازی اطلاعات و دیتاهای یک عمل مشخص را دارند. این قابلیت سرعت کار شما را بالاتر می برد زیرا با ذخیره تنظیمات یک عمل به خصوص دیگر نیازی به وارد کردن اطلاعات و تنظیم مجدد دستگاه نخواهید داشت. به طور مثال می توانید یک برنامه مخصوص دریل کردن، یک برنامه مخصوص جایگذاری ایمپلنت و ... ذخیره کنید. داشتن حافظه کاری یک ویژگی اختیاری محسوب می شود و برای در اختیار داشتن آن باید سراغ انواع خاصی از موتورهای جراحی ایمپلنت بروید.

آیا موتور ایمپلنت کنترل هوشمند دارد؟

 علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده، داشتن یک کنترل هوشمند در موتور ایمپلنت، به شما کمک می‌کند بدون توجه به تعداد دور در دقیقه یا RPM، گشتاور ثابتی را در اختیار داشته باشید. این کار، دقت و ثبات را در حین قرار دادن ایمپلنت تضمین می ‌کند و عملاً ایمنی بهتری را در طول کاشت دندان فراهم می کند.

وزن موتور ایمپلنت چه قدر است؟ 

اندازه و وزن موتور جراحی ایمپلنت از دیگر نکات مهمی است که باید پیش از خرید به آن توجه کنید زیرا هرچه وزن دستگاه پایین تر باشد، کنترل آن راحت تر است یا به عبارتی موتور ایمپلنت خوش دست تری خواهید داشت.

آیا موتور ایمپلنت سیستم صوتی هشدار دارد یا نه؟

 نکته مهمی که شاید کمتر به آن توجه می شود وجود یک سیستم هشدار صوتی در موتور ایمپلنت است. با توجه به حساسیت بالای کار موتور ایمپلنت وجود یک سیستم هشدار برای مطلع کردن کاربر از ارورها و نقض های پیش آمده در حین عملیات ایمپلنت امری حیاتی است.

آیا موتور ایمپلنت قابلیت اتصال به سیستم ایریگیشن را دارد؟

این سوال از مهم ترین سوالاتی است که باید پیش از خرید موتور ایمپلنت از خود بپرسید. موتور ایمپلنت باید قابلیت اتصال به یک سیستم آبیاری یا ایریگیشن (Irrigation) مناسب را داشته باشد زیرا ایریگیشن با از بین بردن باکتری ها در حین عمل ایمپلنت، نقش بسیار مفید و مهمی را اجرا می کند. بنابراین اگر دستگاه شما این امکان را نداشته باشد، کارتان با چالش هایی رو به رو خواهد شد.

قیمت موتور جراحی ایمپلنت

موتور جراحی ایمپلنت دندانپزشکی از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است. عوامل متعددی مانند نوع صفحه نمایش، مدل پدال پایی، سرعت، گشتاور و ... در این قیمت گذاری تاثیرگذارند. یکی از مهم ترین عوامل تعیین قیمت، برند و کشور سازنده دستگاه می باشد. ارزان ترین موتور ایمپلنت بازار، تولید داخل بوده و موتور ایمپلنت کره ای نیز با اختلاف گران ترین قیمت بازار را از آن خود کرده است.

گارانتی و خدمات پس از فروش

هر دندانپزشک معمولا تنها یک موتور جراحی ایمپلنت دارد که در زمینه های مختلف از آن استفاده می کند و در صورت خراب شدن طولانی مدت این دستگاه کار دندانپزشک لنگ خواهد ماند. برای حل این موضوع دو راه حل پیش پای شما قرار دارد. یا باید دو یا چند موتور ایمپلنت در مطب نگه دارید تا در صورت خرابی یکی، از دیگری استفاده کنید یا دستگاهی با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر تهیه کنید تا در صورت نیاز به تعمیر، این کار در اسرع وقت، با کمترین هزینه و به بهترین شکل انجام شود.

خرید آنلاین موتور جراحی ایمپلنت

به ‌طورکلی انتخاب و خرید بهترین موتور جراحی ایمپلنت یک موضوع کاملاً شخصی است، زیرا شما باید در نهایت باید وسیله‌ای را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی بیشتری دارید. با این ‌حال عواملی که به آن اشاره کردیم، می‌توانند شما را به سمت انتخاب بهترین موتور ایمپلنت هدایت کنند. سایت یونیت با فراهم کردن امکان خرید آنلاین موتور ایمپلنت از بهترین تامین کنندگان تلاش می کند تا تجربه خرید ی لذت بخش را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.


مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product