مشاوره خرید و قیمت شستشو و اولتراسونیک

دستگاه شستشوی اولتراسونیک چیست؟

برای این که بتوانیم به خوبی شما را در فرایند خرید دستگاه التراسونیک راهنمایی کنیم نیاز است که ابتدا با دستگاه التراسونیک آشنا شویم.  التراسونیک کلینر (Ultrasonic cleaner) یا حمام شستشو التراسونیک دستگاهی جهت حذف سریع و کامل آلاینده ها از اشیاء است که در مخزن مایع با امواج فراصوت و با فرکانس بالا غوطه ور هستند. این امواج فراصوت یک عمل لایه برداری خفیف در مایع درون مخزن التراسونیک کلینر انجام می دهند و آلاینده ها را از تمام سطوح در تماس با مایع از بین می برند. 

در واقع دستگاه  اولتراسونیک یک دستگاه با ظرف یا محفظه فلزی است که مقداری آب یا محلول ضدعفونی داخل آن می ‌باشد. دستگاه متصل به این ظرف امواج فراصوت ایجاد کرده که این امواج با ایجاد ارتعاشات بسیار ریز در آب شروع به حذف آلودگی ها و رسوبات روی ابزار و لوازم می کنند. در واقع می توان گفت مکانیسم تمیز کردن دستگاه اولتراسونیک  ترکیبی از نیروی ناشی از واکنش شیمیایی مواد شوینده و قدرت ارتعاشات فراصوت می باشد. 

کاربرد دستگاه التراسونیک در گذشته بسیاری از ابزار و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی به علت عدم توانایی در پاکسازی صحیح آن ها دور انداخته می شدند. امروزه با استفاده از التراسونیک کلینر این امکان ایجاد شده است که تمام درزها و شیارهای ظریف ترین تجهیزات را نیز پاکسازی کرد. دستگاه های التراسونیک می توانند به خوبی آلودگی هایی مانند خون خشک شده، رسوبات و زنگ زدگی ها، محلول ها، داروها و ... را از تجهیزات پاک کنند. 

اجزای مختلف دستگاه التراسونیک کلینر

هر التراسونیک از چند بخش اصلی شامل موارد زیر تشکیل شده است:

ژنراتور یا مولد: این بخش از دستگاه التراسونیک وظیفه تولید موج های صوتی با فرکانس بالا را دارد. 

مبدل یا ترنسدیوسر: موج های صوتی تولید شده توسط ژنراتور به وسیله مبدل به موج مکانیکی تبدیل شده و وارد آب یا محلول درون محفظه می شود. 

محلول واسط: مایع درون محفظه التراسونیک را محلول واسط می گویند. شما می توانید از آب یا هر محلول پاک کننده دیگری (مناسب با توصیه کارخانه سازنده دستگاه التراسونیک) برای پر کردن محفظه استفاده کنید. 

محفظه: تانک، محفظه یا وان التراسونیک همان قسمتی است که ابزار آلوده را در آن قرار می دهید و محلول واسط را نیز در همین قسمت می ریزید. 

گرم کننده یا هیتر: برای این که فرایند پاکسازی به بهترین نحو ممکن انجام شود نیاز است که مایع واسط درون محفظه التراسونیک گرم شود. این کار توسط گرم کننده دستگاه التراسونیک برای شما انجام خواهد شد. 

شیر تخلیه مایع: اگر دستگاه التراسونیک از نظر ابعاد بسیار بزرگ باشد، برای آن حتما یک شیر تخلیه مایعات در نظر گرفته شده است تا در پایان کار دستگاه بتوانید به راحتی محلول واسط درون محفظه را تخلیه کنید. این شیر ممکن است در التراسونیک های رومیزی و کوچک تعبیه نشده باشد. 

سبد: به همراه دستگاه التراسونیک، سبد فلزی نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت که این سبد برای جا به جایی و خارج کردن ابزار از درون محفظه اتوکلاو استفاده می شود. استفاده از این قابلیت خیلی ضروری نیست اما وجود آن بسیار مفید است زیرا جا به جایی ابزار با استفاده از سبد احتمال آسیب رسیدن به آن ها را تا حد زیادی کاهش می دهد. 

درب دستگاه: درون محفظه التراسونیک فضایی است که در آن همیشه ابزار آلوده را قرار می دهید. از آن جایی که  آلوده شدن محیط کار طبیعتا آخرین چیزی است که می خواهید، وجود یک درب برای محفظه ضروری است تا از انتشار آلودگی ها به محیط جلوگیری شود. 

سایر محفظه ها: علاوه بر محفظه اصلی، التراسونیک شما ممکن است محفظه خشک کن، محفظه آب کشی و ... داشته باشد. این قابلیت کاملا اختیاری است و بستگی به نوع و برند التراسونیک شما خواهد داشت. 

طریقه استفاده از دستگاه التراسونیک

ابتدا بهتر است قبل از همه چیز ابزار را شست و شوی سطحی دهید تا آلودگی های بزرگ و سطحی از روی آن ها برداشته شود. سپس ابزار را در سبد گذاشته و داخل دستگاه اولتراسونیک قرار دهید. همان طور که بالاتر گفتیم، التراسونیک کلینرها با استفاده از فرکانس های بالا و امواج فراصوت مایع واسط را فعال کرده و آلودگی ها را از سطوح وسایلی که در این مایع غوطه ورند، پاک می کنند. در واقع، دستگاه از طریق ایجاد امواج فراصوت یا اولتراسوند در یک محیط آبی، موجب به وجود آمدن پدیده ی حفره سازی می شود تا به راحتی ابزار و تجهیزات را شست و شو و جرم زدایی کند. این امواج در محلول واسط، حباب های بسیار ریز میکروسکوپی ایجاد کرده که در برخورد با سطوح فرو می پاشند. به این فرایند شستشو توسط امواج التراسونیک، کاویتاسیون (Cavitation) می گویند. 

در پایان کار نیز اگر دستگاه التراسونیک شما سبد مخصوص آب کشی نداشت، ابزار را به صورت دستی آب کشی کنید تا باقی مانده مواد شوینده از روی آن ها پاک شود. 

یک ویژگی مهم برای دستگاه اولتراسونیک!

نکته ای که دانستن آن برایتان خالی از لطف نیست این است که  دستگاه التراسونیک از طول موج های مختلف استفاده کند، قدرت پاک کنندگی آن بیش تر خواهد شد. اما چرا؟ زمانی که فرکانس های ایجاد شده توسط دستگاه پایین تر است، حباب های بزرگ تری ایجاد می کند و بالعکس. حباب های بزرگ تر قدرت بالاتری در پاک کنندگی دارند اما نمی توانند خیلی عمیق به ابزار نفوذ کنند. در مورد حباب های کوچک تر برعکس این موضوع صدق می کند. به این معنی که هرچه حباب ها کوچک تر باشند، نفوذ آن ها زیاد و قدرت پاک کنندگیشان کم خواهد بود. بنابراین اگر التراسونیک بتواند حباب های کوچک و بزرگ تولید کند قدرت پاک کنندگی آن چندین برابر بیش تر خواهد بود.  

نکات و راهنمای خرید دستگاه التراسونیک

برای این که بتوانید مناسب ترین و بهترین دستگاه التراسونیک را برای محیط کاری خود بخرید لازم است که به نکات زیر توجه کنید. 

ابعاد دستگاه التراسونیک: یکی از مهم ترین نکات در هنگام خرید دستگاه التراسونیک اندازه محفظه و ابعاد خود دستگاه التراسونیک است. التراسونیک ها در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و عرضه می شوند بنابراین باید پیش از خرید، به فضای نگهداری دستگاه دقت کنید. در ضمن محفظه های درون التراسونیک حجم های متفاوتی دارند. التراسونیکی برای شما مناسب است که گنجایش بزرگ ترین ابزاری که در محیط کار شما نیاز به شستشو دارد را داشته باشد . در دندانپزشکی معمولا از التراسونیک هایی با حجم 1.5 تا 6 لیتری استفاده می شود. 

توان دستگاه التراسونیک کلینر

توان التراسونیک مستقیما به تعداد و قدرت ترنسدیوسرها و حجم تانک آن بستگی دارد و می‌توان آن را با واحد وات بر لیتر بیان کرد. مسلما هرچه توان التراسونیک بیش تر باشد، شدت کاویتاسیون و در نتیجه قدرت پاک کنندگی دستگاه بیش تر خواهد بود.  البته نباید دچار این تفکر اشتباه شوید که توان بالاتر همیشه باعث کیفیت بالاتر دستگاه است. اولا توان دستگاه التراسونیک باید با توجه به مشخصات قطعه در حال شستشو انتخاب شود. برای مثال، توان بالا می ‌‌تواند باعث آسیب دیدن بخش‌های حساس یک قطعه شود. ثانیا باید توجه نمود که افزایش توان نظافتی با افزایش توان اولتراسونیک فقط تا نقطه مشخص رخ می‌ دهد و بعد از آن سطح کاویتاسیون کاهش یافته و افزایش توان فقط به مصرف انرژی بیشتر منجر می شود و به طور خلاصه، هیچ فایده ای نخواهد داشت.

کیفیت مبدل یا ترنسدیوسر دستگاه التراسونیک

همان طور که گفتیم، در شستشوی التراسونیک، ترنسدیوسر عامل ایجاد کننده امواج صوتی داخل مخزن است و کیفیت ترنسدیوسر و چگونگی اتصال آن به مخزن عاملی تاثیرگذار در میزان کارایی دستگاه است. ترنسدیوسرهای بی‌کیفیت در مدت زمان کوتاه به مخزن آسیب وارد نموده و ممکن است بدون هیچگونه اخطار قبلی دچار خرابی شوند. در واقع بسیاری از خرابی ‌ها در دستگاه التراسونیک مرتبط با ترانسدیوسرهای بی‌کیفیت است. علاوه بر کیفیت ترنسدیوسرها، نوع ماده متصل‌کننده  آن ها نیز مهم است تا تضمین شود که ترنسدیوسرها در محل صحیح خود به درستی جای گرفته‌اند و امکان افتادن آن ها وجود ندارد. بنابراین در هنگام خرید دستگاه، یکی از مهم ترین نکته هایی که باید به آن توجه کنید کیفیت مبدل آن است. 

سبد دستگاه حمام التراسونیک

  یکی از اصلی ترین دلایل خرابی دستگاه التراسونیک، فرسودگی کف مخزن آن است. این مورد به مرور زمان و با سایش ابزار به کف آن ایجاد می شود. در هنگام خرید التراسونیک توجه کنید که دستگاه حتما دارای سبدهای مخصوص قرار دادن ابزار باشد تا در حد امکان از این پیشامد جلوگیری شود. نسبت سطح به عمق این سبدها بسیار مهم است. به طور مثال برای مصارف دندانپزشکی هرچه عمق کم تر و سطح سبد بیش تر باشد، دستگاه التراسونیک کاربردی تر خواهد بود. 

دما و تایمر دستگاه التراسونیک

دما یکی دیگر از عوامل موثر در خرید دستگاه التراسونیک  است. هر ابزار و تجهیزاتی، نیاز به دمای متفاوتی برای تمیز شدن دارند. بنابراین پیش از خرید دستگاه مطمئن شوید که التراسونیک قابلیت تنظیم بر روی دمای مورد نظر شما را دارد. در نظر داشته باشید که برای اکثر التراسونیک ها، دمای بین 50 تا 70 درجه سانتی گراد توصیه می شود. مقدار زمان لازم برای شستشوی موثر یک قطعه را نیز تنها خود شما یا با استفاده از تست سونوچک و یا از طریق آزمون  و خطا می‌ توانید پیدا کنید.  اما کنترل زمان بندی دستگاه بدون شک مهم است. زیرا ایستادن کنار دستگاه و انتظار برای اتمام فرآیند مورد خوشایندی برای شما نخواهد بود. بنابراین لازم است که دستگاه شما مجهز به تایمر دقیق باشد.

نوع محلول قابل استفاده در دستگاه التراسونیک

  نوع محلول شوینده مورد استفاده در مخزن دستگاه مافوق صوت یکی دیگر از پارامترهای مهم در انتخاب دستگاه است. محلول شوینده می‌تواند عملکرد نظافتی دستگاه را به میزان قابل توجه افزایش داده یا باعث آسیب دیدگی مخزن یا قطعه شود. بنابراین اگر لازم است در فرایند اولتراسونیک از محلول شوینده اسیدی، قلیایی یا هر نوع محلول شیمیایی خاص استفاده شود باید جنس مخزن متناسب با این ماده باشد تا از آسیب دیدن دستگاه جلوگیری شده و عملیات پاکسازی به شکل بهینه انجام شود.

شیر تخلیه دستگاه التراسونیک

در صورت خرید التراسونیک با ظرفیت بالا، اطمینان حاصل کنید که شیر تخلیه در آن تعبیه شده باشد زیرا در غیر این صورت تخلیه مایع درون محفظه برای شما بسیار سخت خواهد بود. 

درپوش مخزن دستگاه التراسونیک

اساس کار دستگاه التراسونیک با ایجاد گرما و بالا بردن دما در محلول درون محفظه است. در صورتی که مخزن اولتراسونیک درپوش مناسب و مطابق با اندازه خود نداشته باشد، بخشی از گرمای تولید شده صرف تبخیر مایع درون مخزن می شود. این کار علاوه بر اتلاف هانرژی و گرما، باعث تمام شدن زود هنگام محلول شده و فعالیت التراسونیک را نصفه و نیمه می گذارد. 

قیمت دستگاه التراسونیک

قیمت دستگاه التراسونیک را فاکتورهای زیادی از جمله مدل، برند، اندازه، توان و ... آن مشخص می کنند. امروزه دستگاه التراسونیک داخلی نسبت به انواع خارجی آن طرفدار بیش تری دارد و با توجه به سیاست های واردات کالا به کشور  قیمت دستگاه التراسونیک ایرانی از مدل های خارجی آن مناسب تر و به صرفه تر شده است. به طور کلی دستگاه التراسونیک از پرکاربردترین و در عین حال یکی از گران ترین تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی محسوب می شود  بنابراین در هنگام خرید آن باید دقت خاصی به خرج دهید تا بتوانید با معقول ترین هزینه، بهترین انتخاب را انجام دهید . 

این نکته را به خاطر داشته باشید که همیشه گران بودن قیمت دستگاه التراسونیک نمی تواند ضامن کیفیت ساخت آن باشد. بنابراین همیشه فاکتور قیمت را در کنار سایر عوامل در نظر داشته باشید اما نگذارید خرید شما صرفا به دلیل بالا بودن یا پایین بودن قیمت دستگاه اولتراسونیک صورت بگیرد. 

گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه اولتراسونیک

دستگاه التراسونیک نیز مانند هر تجهیزات دیگری به دلایل متفاوتی ممکن است نیاز به تعمیر و یا حتی تعویض داشته باشد. از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه التراسونیک پیش بیاید می توان به کار نکردن دکمه های دستگاه، بالا نرفتن دما و از کار افتادن ترنسدیوسرها می باشد. در این حالت اگر دستگاه شما دارای گارانتی نباشد، متحمل هزینه های گزافی خواهید شد. بنابراین در هنگام خرید التراسونیک دقت کنید که حتما دستگاه دارای گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر باشد . 

خرید آنلاین دستگاه التراسونیک 

دستگاه التراسونیک به یکی از پرکاربردترین تکنولوژی ها در صنایع مختلف از جمله پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است و همین موضوع باعث شده تا شرکت های زیادی در سراسر جهان اقدام به تولید و فروش دستگاه التراسونیک کنند. ما در یونیت با همکاری بهترین برندها و تولیدکنندگان، امکان خرید آنلاین دستگاه التراسونیک را با بهترین قیمت و کیفیت برای شما فراهم کرده ایم. شما می توانید از طریق اپلیکیشن یا وب سایت ما همین حالا سفارش خود را ثبت کنید. 

مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product